Akbelen Ormanı’nda Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji’ye ait kömür madenine karşı köylüler, 2019’dan bu yana mücadele ediyor.

Dava süreci devam ederken 24 Temmuz sabah saatlerinde bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi ve ağaç kıyımı başladı. Bölgede eylem başlatan İkizköy direnişçileri de jandarmanın sert müdahalesine uğruyor. Valilik son olarak kömür madeni için başlatılan ağaç kesiminde ‘gerekli işlemlerin sona erdiğini’ kaydetse de alanda iş makineleri çalışmaya devam ediyor.

MUHALEFET MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANMAYA ÇAĞIRDI

Muhalefet partileri bunun üzerine Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırdı. Muhalefet milletvekillerinin imzalarıyla Meclis’e sunulan başvuruda “Ormanlara zarar verecek hiçbir faaliyet ve eyleme müsaade edilemez” dendi.

Milyonlarca kişi enflasyon verisine odaklandı Milyonlarca kişi enflasyon verisine odaklandı

“HERKESİN BU ÇAĞRIYA DESTEK VERMESİ GEREKİR”

Akbelen’de çevre suçu işlendiğini ifade eden Saadet- Gelecek Grubu Konya Milletvekili Hasan Ekici, şunları söyledi:

“Muğla'nın Milas ilçesinde Akbelen Ormanı'nda maden sahasının genişletilmesi amacıyla hiç acımadan ağaç kıyımı yaşanıyor. Bölgede 2019 yılından beri ağaçlar kesiliyor. Yıllardır buradaki ağaç kıyımına karşı çıkan bölge halkı ve çevrecilere sert müdahaleler yapılıyor. Ülkesinin doğasına sahip çıkan vatansever insanlarla jandarmayı karşı karşıya getiriyorlar.  Bu çevre katliamının sorumlusu yanlış özelleştirme kararları veren iktidardır. Bu ülkede kazanıp çevresine zarar verenler elbette bunun bedelini ödeyeceklerdir. Bizler de muhalefet vekilleri olarak bu çevre suçuna dur demek için meclisi olağanüstü toplantıya çağırdık. İktidar ya da muhalefet vekilleri fark etmeksizin herkesin bu çağrıya kulak verip, destek vermesi gerekiyor. Ormanlarımızı talan eden hiçbir faaliyete izin vermemeliyiz. Bu sebeple meclis derhal toplanmalı ve bu çevre katliamına dur denmeli”

200 MİLLETVEKİLİ SAYISINA ULAŞILMASI GEREKİYOR

Meclis’in olağanüstü olarak toplanabilmesi için beşte bir çoğunluğa denk gelen 120 milletvekilinin imzası ve TBMM başkanının olağanüstü toplantı çağrısına olumlu cevap vermesi gerekiyor. Meclis başkanının olumlu cevap vermesi halinde olağanüstü toplantının yapılabilmesi için gerekli olan toplantı yeter sayısına (200 milletvekili) ulaşmak gerekiyor.