Bakanlık tarafından yapılan duyuruya göre, bu yılın dış finansman programı kapsamında, dolar cinsinden tahvil ihracı için BBVA, Citi, Goldman Sachs ve Morgan Stanley'e yetki verilmişti. 8 Şubat'ta gerçekleşen ihraç, aynı gün içinde tamamlanarak 15 Şubat'ta Bakanlık hesaplarına yatırılacak. Tahvilin kupon oranı yüzde 7,625, getiri oranı ise yüzde 7,875 olarak belirlendi.

Dolar sahiplerinin gözü korktu: Wells Fargo'dan sert uyarı! Dolar sahiplerinin gözü korktu: Wells Fargo'dan sert uyarı!

Yaklaşık 300 yatırımcı, ihraç tutarının 3 katından fazla talep gösterdi. Bu talep dağılımı incelendiğinde, tahvilin yüzde 42'sinin Birleşik Krallık ve İrlanda'ya, yüzde 27'sinin ABD'ye, yüzde 20'sinin Orta Doğu'ya, yüzde 6'sının diğer Avrupa ülkelerine, yüzde 4'ünün Türkiye'ye ve yüzde 1'inin diğer ülkelerdeki yatırımcılara satıldığı görülüyor. Bu borçlanma ile bu yıl uluslararası sermaye piyasalarından 3 milyar dolarlık finansman sağlanmış oldu.

Hükümetin Borca Dayalı Para Sistemi'nde ısrarı, gelir-gider dengesindeki büyük uçurum ve faiz giderleriyle bütçe açıklarına neden oluyor. Ayrıca, döviz eksenli borç ödemeleri ve dış ticaret açıkları, döviz ihtiyacını artırarak hükümetin borçlanma politikalarını sürekli hale getiriyor.

Tahvil ihracı, bir şirketin veya hükümetin borç para toplamak için borçlanma senedi sattığı bir finansal işlemi ifade eder. Tahviller genellikle belirli bir faiz oranıyla geri ödenen sabit gelirli menkul kıymetlerdir.