IBAN üzerinden ödeme, dolandırıcılık ve diğer suçlara karışma riskini artırıyor. Bu risklerden biri de, paranızın yanlış hesaba gitmesi ve geri alamama ihtimali. Bu nedenle, ödeme yaparken karşı tarafın IBAN numarasını kontrol etmek ve doğruluğunu teyit etmek çok önemli.

IBAN üzerinden ödeme yaparken, karşı tarafın IBAN numarasını kontrol etmek ve doğruluğunu teyit etmek dışında, ödemenin amacını da dikkatlice düşünmek gerekiyor. Örneğin, bir kuaföre IBAN üzerinden ödeme yapıyorsanız, karşılığında bir hizmet veya ürün aldığınızdan emin olun.

"DİKKATLİ OLMAZSANIZ SUÇA ORTAK OLABİLİRSİNİZ!"

IBAN üzerinden para göndererek bilmeden de olsa bir suça ortak olabileceğinizi vurgulayan Avukat Saadet Kartı, “Kara para aklama yöntemlerinden bir tanesini açıkladı. İki bin kişiye para dağıtılıp bu paralar iş yerleri üzerinden sisteme sokuluyor. Siz de eğer işletmenin IBAN'ına para gönderirseniz, bu sistemin içine girmiş gibi görünerek bir savcılık soruşturmasına konu olabilirsiniz" ifadelerinde bulundu.

"DOLANDIRILMA RİSKİ ÇOK YÜKSEK!"

Özellikle internetten alışverişlerde IBAN'a ödeme yaparken dikkatli olmak gerektiğinin altını çizen Saadet Kartı, dolandırılma riskinin de çok yüksek olduğunu belirtti.

Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması! Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması!

IBAN'lı ödemenin dezavantajını açıklayan Saadet Kartı, kartlı işlem yapmadığı için tüketicinin kredi puanlarını toplayamadığını belirtti. Böylelikle tüketici taksit imkanlarından da yararlanamamış oluyor.