Kuru meyve icraatında artış meydana geldi. 225 milyon dolara yükseldi. 

225 dolara yükseltti

2022 yılında yatay bir seyirle Türkiye’nin kuru meyve ihracatı  1 milyar 571 milyon dolar oldu. Kuru meyve sektörü, hedef pazarlarda yüzde 15’lik ihracat artış hızı yakaladı ve hedef pazarlara yaptığı ihracatını 225 milyon dolara yükseltti.

Sağlıklı gıdalar

Dünya Sağlık Örgütü,kuru meyveleri sağlıklı gıdalar olarak tanımladı.

110'dan fazla ülke

Pandemi cezaları iade edilecek! Ayrıntılar belli oldu... Pandemi cezaları iade edilecek! Ayrıntılar belli oldu...

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Türk üreticisinin yüzlerce yıldır ürettiğini, ihracatçılar olarak kendilerinin de 110’den fazla ülkeye ihraç ettiklerini belirtti.

Payı büyük

Ayrıca, kuru meyve sektörünün başarısında Tarım ve Orman Bakanlığı ve  üreticiler, ihracatçılar, araştırma enstitüleri, üniversiteler, arasındaki uyumun payının büyük olduğunu söyledi. 

Hedef pazarlarda başarıyı yakaladık

Işık, kurulların isimlerini söyleyerek; ihracata kurulları da dahil ettiğini dile getirdi ve çalışmalar yaptığını söyledi. Organik Ürünler Komitesi, Bilim ve Teknoloji Kurulu, Ekonomi ve Finans Kurulu, Tanıtım ve Pazarlama Kurullarını  da bu çalışmalara dahil edip yeni dönem kurduklarını dile getirerek; "Bu kurullarımızın çabaları ve ihracatçılarımızın aktif pazarlama çalışmalarıyla hedef pazarlarda başarıyı yakaladık. 100 bin üreticiyi bu kurullarda yaptığımız çalışmalarla yönetiyoruz. Kuru meyve sektöründeki başarının arkasında 35-40 yıldır devam eden sürdürülebilirlik eksenli çalışmalar yatıyor” dedi ve bu çalışmaalrda neler yptığını ve nasıl yol izlediğini dile getirdi.

Yukarı çekiyor

 Işık, yağışların bazı bölgelerde kaliteyi bir miktar bozduğunu v e TMO’nun stoğundaki ürünlerin kuru üzüm kalitesini yukarı çektiğini vurguladı.

250 bin ton ihraç

Işık, Türkiye’nin 2022-23 sezonunda 250 bin ton kuru üzüm ihraç edeceği bilgisini paylaştı.  Kuru üzümde pestisit sorunlarını çözdü ve  275-300 bin ton ihracat seviyesine çıkma hedefleri olduğunun altını çizdi.