Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor

Durgunluk yaşayan ikinci el otomobil pazarı, son dönemde hareketlenme gösteriyor. Özellikle 500 bin liraya kadar olan fiyat aralığındaki araçlarda artan talep, alıcılar için cazip fırsatlar sunuyor. Bu bütçeyle, çeşitli kategorilerde birçok çekici ikinci el otomobil bulmak mümkün hale geliyor.

Son dönemde gözlenen bu canlanma, faiz oranlarının artmasıyla alım gücünün azalması ve satışların olumsuz etkilenmesiyle birlikte fiyatlarda bir gerileme de yaşandı. Ancak şu anki durum, alıcılar için daha uygun koşulların habercisi olarak görülüyor.

500 BİN TL'YE SATILAN İKİNCİ EL OTOMOBİLLER

500 Bi̇n Tl'ye Satilan İki̇nci̇ El Otomobi̇ller

Özellikle sahibinden veya galericiden satılan araçlarda, pazarlık payları 20-30 bin lira seviyelerine ulaştı. Galericiler, hızlı satış yapabilmek adına elde edecekleri kar payından fedakarlık etmeye başladılar.

500 bin lira fiyat seviyesindeki araçlar, ikinci el otomobil pazarında oldukça talep görüyor. Bu fiyat aralığındaki araçlar, hızlı bir şekilde el değiştiriyor. Özellikle 2012 ve sonrası modeller, alıcılar arasında öne çıkıyor.

İkinci el otomobil piyasasında, Ramazan Bayramı, yerel seçimler ve yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte fiyatlarda bir yükseliş beklentisi hakim. Döviz kurlarındaki dalgalanmalar da bu yükselişte etkili olacak.

Bazı sıfır kilometre araçların bayilerde bulunmaması, ikinci el otomobil pazarını da etkiliyor. Bu durum, 2023 model araç fiyatlarının yüksek kalmasına neden oluyor.

Ticaret Bakanlığı'nın getirdiği 6 ay 6 bin kilometre kuralı, ikinci el otomobil pazarında önemli bir değişime yol açtı. Bu kuralın etkisiyle, henüz 2024 model araçlar ikinci el piyasasında yer almıyor. Ancak Temmuz ayından itibaren Ocak 2024'te üretilen araçlar satışa sunulabilecek. Bu kural, takvim yılı içinde 3 veya daha fazla araç satmamış olan gerçek kişileri etkilemiyor.