RTÜK’ten bir televizyon kanalına ceza RTÜK’ten bir televizyon kanalına ceza

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye'de tartışmalara yol açan infaz düzenlemesine karşı yeni bir hamle başlatıyor. Halk TV canlı yayınında konuşan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, bu düzenlemenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı.

Günaydın, "Motorlu taşıtlara ek vergi getiren kanun teklifinin içine yeni 'infaz' maddelerinin eklenmesiyle son şekli verilen düzenlemeyi ayrı ayrı yargıya taşıdıklarını" belirtti. Ayrıca, bu düzenlemelerin parçalara ayrıldığını ve daha önce Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) kanun teklifinin 10. gününde Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını söyledi.

Günaydın, bu girişimlerinin bir başarı olduğunu vurgulayarak, düzenlemelerin tamamının geriye dönük olarak incelendiğini ve CHP'nin bu konudaki sorumluluğunun kendisine ait olduğunu ifade etti. Hukukçulardan görüş alarak son halini verdikten sonra Cuma günü Anayasa Mahkemesi'ne başvurmayı planladıklarını da belirtti.

İnfaz düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla 15 Temmuz'da yürürlüğe girmiş ve 31 Temmuz'a kadar cezaevinde bulunan bazı hükümlülere, açık cezaevine üç yıl erken geçme ve buradan da tahliye imkanı tanımıştı. Bu düzenleme, "katiller, uyuşturucu satıcıları ve tecavüzcülerin serbest kalacağı, siyasiler ve gazetecilerin kapsam dışı bırakıldığı" eleştirileriyle büyük tepki çekmişti.