Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Ahmet Arslan, Konya Şeker'in kota sıralamasında geriye düşürülmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Tarlada pancar üreticisinin büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Arslan, "Konya üreticisine kim sahip çıkacak" dedi.

 Konya çiftçisi yüzüstü bırakıldı

Çiftçiler için zorlamayla yaptırılan her uygulamanın çiftçinin mağduriyetini artırdığını anlatan Arslan, şunları söyledi:

"Hasat sezonu öncesi 2024 yılı şeker kotaları açıklandı. Fabrikalara paylaşım yapıldı. Konya çiftçisi yüzüstü bırakıldı. Her yıl Konya Şeker'in aldığı en büyük payı Kayseri Şeker Fabrikası aldı. Daha önceki yıllarda en fazla kota şehrimizin markası Konya Şeker'e aitti. Lider Konya çiftçisiydi. Ancak Konyalı, 4 bakan, 6 bakan yardımcısı, TBMM Tarım Komisyonu'nda 2 vekil bulunmasına rağmen, iş bilmez yöneticilerimiz ve Konya lobisinin eksikliğinden kaynaklı Kayseri Şeker, bizden 40 bin ton daha fazla kota aldı. Bizim üretim alanımız Kayseri'ye göre daha geniş. Üretimleri bizim kadar değil. Ama kotanın bizden fazla olması, üzüntü verici. Konyalı yöneticilerimiz hızlı bir şekilde harekete geçmelidir. Konya ve üreticisine sahip çıkılmalıdır. Üretimin başkenti Konya, birinciliği kaybetmeyi hak etmiyor."

Pancar da taban fiyatı ekim öncesi açıklanmalıdır

Arslan, şeker pancarı üreticilerinin bir yıl boyunca emek verdikleri ürünleri değerinde satamadıklarını belirterek şöyle konuştu:

Mevlana’nın huzurunda 250 semazen aynı anda sema icra etti Mevlana’nın huzurunda 250 semazen aynı anda sema icra etti

"Bu durum büyük bir prestij kaybına sebebiyet vermiştir. Konuyla ilgili Konya Şeker'in bir açıklama yapmaması ise Konya çiftçisini derinden yaralamıştır. Öte yandan çiftçilerimiz, ektiği şeker pancarlarını ekimden önce taban fiyatını öğrenmek istiyor. Genelde taban fiyata göre fiyat belirleniyor. Ancak hasat sezonunda açıklanan pancar fiyatlarının istenilen seviyede olmaması çiftçilerin tepkisine neden oluyor. Fabrikalar çiftçinin ürününü olabildiğine düşük fiyatla almanın yollarını arıyor. Şeker pancarı ekim alanının hazırlanması, çapalanması, sulanması, ekimi, ot alımı, teklemesi, sökülmesi, tarladan çekimi, çiftçi için büyük yük ve emek gerektiriyor. Şeker pancarında ki bu keşmekeşlik çiftçiyi bıktırmış durumda. Konuyla ilgili yetkililere sesleniyorum; Konya çiftçisini günübirlik politikalarınıza ezdirmeyin."

TMO ofislerinde çiftçiler eziyet çekiyor!

Tarımın başkenti Konya'da çiftçilerin TMO alım merkezleri önünde rezil edildiklerine dikkat çeken Arslan, "Çiftçiler randevularının olmasına rağmen ofis önünde sırada bekliyor. Aralarında 3 veya 4 gündür bekleyen çiftçiler bulunuyor." dedi.

"Çiftçilerimiz eskiden TMO ofislerine ürünlerini randevusuz sıraya girerek getiriyordu. Şimdi randevulu sistem çiftçilerimiz için eziyete dönüştü. Çoğu Çiftçi randevu da alamıyor. Ofis önünde sırada bekleyen bazı çiftçiler 3 gün bazıları 4 gün bekliyor. Buralarda uzun süre bekleyen üreticiler kişisel ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanıyor. Birde üstüne 3 gün bekleyen çiftçilerin bazılarının ürünleri türlü bahanelerle alınmıyor. Üreticilerimiz, mahsullerini daha düşük fiyata tüccarlara satmak zorunda kalıyor." diye konuştu.