Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamındaki görevleri arasında yer alan ve Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) standartlarına uyumlu olarak yılda 4 defa gerçekleştirilen Açık İş İstatistikleri Araştırması’nın 2023 yılı dördüncü çeyrek sonuç raporu yayımlandı.

Türkiye genelinde 13-30 Kasım 2023 tarihlerinde örneklemde yer alan 1 ve üzeri çalışanı olan 16 bin 778 işletmeyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre, bu dönemde 199 bin 184 açık işin olduğu tespit edildi. Açık iş oranı yüzde 1,2 olarak belirlendi.

Bakan Şimşek'ten müjde: Türkiye üretim alanında güçlü adımlarla 2024'e başladı! Bakan Şimşek'ten müjde: Türkiye üretim alanında güçlü adımlarla 2024'e başladı!

Açık iş sayısı, 2022’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 3,1 oranında arttı. Açık iş oranının en yüksek olduğu sektörlerin başında imalat, inşaat, bilgi ve iletişim sektörleri geldi.

Açık iş oranın en yüksek olduğu meslekler ise silahsız özel güvenlik görevlisi, alçı dekorasyoncu (kartonpiyer), inşaat işçisi, gazaltı (Mig-mag) kaynakçısı ve paketleme işçisi olarak sıralandı.

Araştırmanın sonuç raporuna İŞKUR’un internet sitesinden ulaşılabiliyor.