Türkiye'nin ihracatı belli oldu. TİM Başkanı Mustafa Gültepe, bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak; iyi durumda tamamlanacağını dile getirerek Türkiye'nin ihracatını açıkladı.

Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı Dolar tüm zamanların rekorunu kırdı

Olumsuz yansımalar söz konusu

Gültepe, ihracat rakamlarıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Nisan ayının ulusal ölçekli ve küresel gelişmelerin ihracata olumsuz yansımalarının olduğu bir ay olduğunu dile getirdi.

19,3 milyar dolarla tamamlandı

Gültepe, Genel Ticaret Sistemi kayıtlarına göre, nisanı 19,3 milyar dolar ihracatla tamamladıklarını bildirdi.

En çok ihracat yapan 5 ilimiz...

Gültepe, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.2 ekside olduğumuzu dile getirerek; "Son 12 aylık ihracatımız yüzde 4,9 artışla 251,7 milyar dolara ulaşırken, ocak-nisan dönemini ise yüzde 3 kayıpla 80,9 milyar dolarla kapattık. Geçen ay ihracatımıza en yüksek katkıyı 2,7 milyar dolarla otomotiv sektörü verdi. İlk beşteki diğer sektörlerimiz 2,4 milyar dolarla kimya, 1,5 milyar dolarla hazır giyim, 1,2 milyar dolarla elektrik elektronik ve 1,1 milyar dolarla çelik şeklinde sıralandı. Hububat, zeytin ve zeytinyağı, savunma ve havacılık, yaş meyve-sebze, tütün ve fındık ihracatımızda geçen ay artış kaydettik. 14 ilimiz ihracatını artırdı. En çok ihracat yapan ilk 5 ilimiz İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara oldu. Geçen ay bin 449 firmamız ihracat ailesine katıldı. Birim ihracat değerimiz ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,3 artışla 1,56 dolara yükseldi." diyerek; ilk beşteki sektörlerimizi de ayrıca dile getirdi ve ocak ve nisan dönemini üç kayıpla kapattığımızı da  belirtti. En çok ihracat yapan illerimizi de sıralayan Gültepe o illerle ilgili de ayrıca açıklamada bulundu.

217 ülkeye ihracat
Gültepe, nisan ayında 217 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti ve  81 ülkeye ihracatta artış olduğunu da ayrıca aktardı.

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeleri sıraladı

Gültepe, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeleri sıraladı. Almanya, ABD, Irak, İtalya ve İngiltere diye sıraladı. Fakat  Suudi Arabistan ve Kazakistan’a ihracatta da artışlar olduğuna belirtti. 

İhracata pozitif yansıdı

Gültepe, paritenin ihracata pozitif yansıdığını söyledi.  "Nisan ayında parite etkisi 152 milyon dolarlık artı değer sağladı. Ancak yıl başından bu yana parite etkisi sebebiyle 972 milyon dolarlık bir kaybımız var." dedi ve ne kadar kaybımız olduğunu ayrıca bildirdi.

Talepte durgunluk var

Gültepe, Türkiye’nin ulusal ve uluslararası gelişmelerin ihracata olumsuz yansımalarını hissettiği bir dönemden geçtiğini belirtti. Avrupa ve ABD gibi küresel pazarlarda devam eden parasal sıkılaşma nedeniyle talepte durgunluğun olduğunu dile getirdi.

Rekabetçiliği olumsuz etkiliyor
Gültepe, maliyet artışlarının küresel pazarlardaki rekabetçiliği olumsuz etkilediğini söyledi.

"Kaybettiğimiz müşterileri kazanmak yıllarımızı alır"
Gültepe, maliyetteki artışın, kurdaki artışın üzerine çıktığını belireterek; rekabetçiliğimizi kaybettiğimizi bildirdi. Gültepe, sözlerine devam edip; "Müşterilerimiz hem bizim fiyat tutturamamamız hem de düşen lojistik fiyatlarının etkisiyle alımlarını rakip ülkelere kaydırmaya başladılar. Her zaman söylediğimiz gibi kurun en az enflasyon kadar artması gerekiyor ki Türk ihracatçısı rekabetçiliğini koruyabilsin. Yoksa pazar kaybetmeye devam ederiz." diyerek; Türk ihracatçısının rekabeti nasıl kouyabilecğini ayrıca dile getirip; kaybettiğimiz müşterileri kazanmanın yıllarımızı alacağını da söyledi.

"İhracatçılarımızın elini rahatlattı"
Gültepe, ayrıca belirterek, elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yıl başından bu yana yapılan indirimlerin, özellikle yüksek enerji kullanan sektörlerde maliyetlerin düşürülmesinde ihracatçının elini rahatlattığını bildirdi.
En doğru alıcıyla buluşturmaya çalışıyoruz"
Gültepe son sözlerinde ilk olarak Kahramanmaraş depremine değindi ve depremden etkilenen illerimizin toparlanmaya başladığını dile getirerek; "Biz de ihracat ailemizin çatı kuruluşu olarak firmalarımızı ticaret ve alım heyetlerinin yanı sıra fuarlar aracılığıyla en doğru alıcıyla buluşturmaya çalışıyoruz. 
Dolayısıyla ihracatımızda nisan ayında yaşanan düşüşün kısa süreli ve geçici olduğunu düşünüyoruz. Her şeye rağmen önümüzdeki sekiz ayı en iyi şekilde değerlendirerek Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü kutlayacağımız 2023’ü ihracatta mümkün olan en iyi performansla tamamlayacağımıza inanıyorum."
dedi ve umudunu kaybetmediğini dile getirdi. Ayrıca depremden etkilenildiğine de değinen Gültepe, toparlanmanın da büyük hızla devam ettiğini söyledi.