Sevgili Konyahaberal Okurları, aslında bu hafta başka bir konu hakkındaki düşüncelerimi paylaşacaktım fakat İYİ Parti Genel Başkanı SAYIN Meral Akşener’in açıklamaları beni bu yazıyı yazmaya itti.

Meral Hanım’ın konuşmasının özetini şöyle ifade edebiliriz: “     Genel seçimlerde aday belirlenirken kendi tutumlarına rağmen bir Sayın Kılıçdaroğlu’nun aday olarak belirlendiğini, tüm çabalarına rağmen bu kararı değiştiremediği için tüm milletten özür diledi “

Peki, bu özür ne kadar samimi, konuşmanın genelinde ne kadar tutarlılık var? Millet Bu özürü kabul edecek mi?

Öncelikle Meral Hanım’ a katıldığım notlar olduğunu belirtmem gerekiyor fakat tüm sorumluluğu  ittifak yaptığı diğer liderlere yükleyip engel olmaya çalıştık ama başaramadık demenin çok samimi ve gerçekçi olmadığı kanaatindeyim.

Meral Hanım’ın, Kılıçdaroğlu adaylığına karşı çıktığına hatta masayı dağıtma noktasına getirdiğine hepimiz şahidiz ama bu tepki neden adayın belirlendiği son toplantıya kaldı, neden daha öncesinde ısrarcı olduğu adayları gündeme getirmedi veya defalarca toplanan masanın en önemli kararı bu kadar geç vermesinden neden rahatsızlık duymadı da şimdi de karşımıza çıkıp bizlerden özür diliyor.

Bence Meral Hanım’ın kabul etmesi gereken bir nokta var, bu seçimin en büyük kaybedeni Kılıçdaroğlu, ikinci kaybeden de Sayın Akşener’dir. Zamansız ve çok yanlış bir üslup ile masayı terk eden, seçmenin masaya güvenini sarsan Sayın Akşener, bu olaylardan sonra yanına iki büyükşehir belediye başkanını alarak mitingler yapmış ve Kılıçdaroğlu için oy istedi ama bu durum seçmene ne kadar samimi geldi. Sayın Akşener, kendi seçmen kitlesini Sayın Kılıçdaroğlu’na oy verme konusunda ne ikna edebildi mi?

Sayın Kılıçdaroğlu’nu tek sorumlu ilan edip, “engel olamadık “ diye özür dilemek ucuz bir siyaset ürünü olup ne İYİ Parti’ye ne de ülkemize bir fayda sağlamayacaktır. Sayın Akşener’de tıpkı eski müttefiki Sayın Kılıçdaroğlu gibi asıl sorumluluğu almaktan kaçınıyor. Kendi seçmenini bu kadar basit bir beyanla etkilemeyi süşünmesi Meral Hanım’ın liderliği konusunda aklımda birçok soru işareti doğurmuştur.

Meral Hanım’ın bir an önce şapkayı önüne alıp kendi partisi içindeki sorunlara bir çözüm bulmalı ve seçimin kaybedilmesinde kendi payına düşen sorumluluğu üstlenmelidir. Aksi durumda İyi Parti toplumdaki karşılığını kaybedecektir.

Ben kendi adıma Sayın Akşener’e cevap vereyim bu özürü kabul etmiyoruz.