Sokaktan markete kadar hemen hemen her alanda kullandığımız Kredi kartlarında yeni dönem başlıyor. Kredi kartı komisyonlarının 7 kart artması ile birlikte günlük alışveriş alışkanlığı da değişiyor. Hem esnafın hem de vatandaşın tercihi artık bundan yana olacak. İşte esnafın uyguladığı o yöntem…

KREDİ KARTI KOMİSYONLARI ARTTI ESNAF ÇILDIRDI

Kredi kartı komisyonlarının 7 kat artması ile birlikte bu oran %0.49'dan 3.5'e yükseldi. Herkese çileden çıkaran bu artış ile birlikte esnaf da şikayet etmeye başladı. Kredi kartı ile yapılan ödemelerden yapılan kesintiler esnafı zor durumda bırakırken paranın da yok olduğu işaret edildi.

PARA TAŞIMA DÖNEMİ KAPANDI

2023 yılı itibariyle aktif olarak kredi kartı kullanan sayısı 108 milyon 300 bine yükseldi. Pandemi sürecinden bu yana kimse cebinde nakit para taşımaz olurken bankalarda bu duruma fırsat bilerek komisyon oranlarını yaklaşık 7 kat arttırmanın yolunu tuttu.

ESNAF IBAN YÖNTEMİNİ SEÇTİ

Kredi kartlarına gelen yüksek komisyon oranı esnafın çilesi oldu. Bazı dükkanlarda “kredi kartı geçersizdir” ibareleri yer alırken izledikleri yol ise herkesi şaşırttı. Bu kapsamda yanında nakit parası olmayan ancak kredi kartı ile ödeme yapmayı seçen kişiler bu kez de IBAN'la ödeme yöntemini tercih ediyor. Müşterisine kredi kart kullandırmak istemeyen esnaf müşterilerin parayı hesabına göndermesini tercih ediyor.

İkinci el araç almak isteyenler dikkat! Fiyatlar çakıldı İkinci el araç almak isteyenler dikkat! Fiyatlar çakıldı