Emlak sahibi ile kiracı arasında en büyük problem olan tahliye sorununda mahkemeden gelen tahliye taahhütnamesi ile ilgili “Kiracı attığı imzadan sorumludur” kararının sıkıntılara son vereceğini bildirdi.

Erdoğan yanıtladı: Yılbaşına gelmeden emeklilere zam duyurulur mu? Erdoğan yanıtladı: Yılbaşına gelmeden emeklilere zam duyurulur mu?

“Kiracı atacağı imzayı bin kere düşünsün”

Gayrimenkul sektöründe konut sahibi ile kiracı arasında en büyük sorunlardan biri olan tahliye taahhütnamesinde verilen yeni karardan sonra kiralayan insanın artık atacağı imzadan sonra yapacağı bir şey kalmayacağına dikkat çeken ATEM Başkanı Hakan Akçam şöyle dedi:

“Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan tahliye taahhütnamesiyle ilgili mahkemeden yeni bir karar geldi. Mahkeme, artık tahliye taahhütnamesinin geçerli olduğuna karar verdi. Bundan böyle kiracı evi tutmak için boş evraka attığı imzadan kesinlikle kendisi sorumlu olacak.

“Tüm yurtta emsal teşkil edecek”

Son kararla çoğunlukla kiracıların haklı bulunduğu davalarda mahkeme, bu kez ev sahibi lehine karar verdi ve bu karar da geniş çapta emsal teşkil edecek.

Geçmişte mahkemelerden taahhütnamelerin geçersiz olduğuna dair kararlar çıkıyordu ama bu kez tam tersi oldu ve taahhütname aklandı.

Bu karardan sonra kiracılar artık attıkları imzadan kendileri sorumlu olacak ve sonuçlarına da katlanmak zorunda olacak.”