Konya merkezli olarak gerçekleştirilen 'Kıskaç-4' operasyonu kapsamında İstanbul'da düzenlenen operasyonlarda 6 FETÖ/PDY üyesi yakalanarak gözaltına alındı.

Konya'da trafik kazası: Anne ve kızı yaralandı! Konya'da trafik kazası: Anne ve kızı yaralandı!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Konya merkezli 10 ilde FETÖ/PDY'ye ait 'Gaybubet evleri' olarak bilinen hücre evlerine yönelik geniş çaplı bir operasyonun gerçekleştirildiğini duyurdu. İstanbul ayağına dair elde edilen yeni detaylar, operasyonun boyutunu daha da açığa çıkardı.

İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü ile TEM Şube ekiplerinin ortaklaşa düzenlediği operasyonda, FETÖ/PDY mensubu 6 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin operasyon öncesinde deşifre olmamak adına gruplar halinde ikamet ettiği, yakalanma riski olan kişileri engellemek amacıyla çeşitli yöntemlere başvurdukları belirlendi. Sahte kimlik kullanarak örgütün yakın çevresindeki kişilere ait adlarla ev kiralayan şüpheliler, deşifre olmamak için hayatlarını farklı adreslerde sürdürmeye çalıştılar.

Operasyon kapsamında 'Gaybubet' olarak adlandırılan hücre evlerinin organizasyonunu yapan 2 şüpheli ile haklarında yakalama kararı bulunan 4 kişi gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda 11 bin 855 ABD doları, bin 600 euro, 177 bin 815 lira, 38 bin lira değerinde altın, çok sayıda dijital materyal ve örgütsel doküman ele geçirildi. FETÖ/PDY üyeleri, emniyet müdürlüğüne götürülerek sorgulanmak üzere teslim edildi. Evlerde yakalanan örgüt üyeleri hakkındaki tahkikat işlemleri ise devam etmektedir.