Konya’da son günlerde özellikle akşam saatlerinde hava sıcaklıkları düşmeye başlarken, uzmanlar sabah saatlerinde yola çıkacak sürücülere sis ve pus uyarısı yaptı.

Konya’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerine, yer yer de mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor. Haftanın yağışsız geçmesi beklenirken, Konya ve çevresinde Çarşamba ve Perşembe günü sabah saatlerinde sis yaşanması bekleniyor.

Konya'da silahlı saldırı! Saldırıya uğrayan kişi ağır yaralandı Konya'da silahlı saldırı! Saldırıya uğrayan kişi ağır yaralandı

“Konya ve çevresinde yağış beklenmiyor”

Konya Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü Bölgesel Tahmin Merkezi Teknik Şefi Hayati Alkan, hafta içinde sıcaklık düşüşlerinin devam edeceğini belirtti. Alkan, “Bu hafta yurdumuz Karadeniz üzerinde bulunan bölge yağış alanı etkisi altında kalacak. Bu nedenle yurdun kuzey kesimlerinde Karadeniz Bölgesi’nde yağışlar görülecek. Bizim bölgemizde yağış beklenmiyor. Bu yağışlı sistemin etkisi pazar günü Niğde çevrelerinde Toroslar’da görülebilir. Yer yer hafif sağanak yağışlar gerçekleşecek Niğde çevrelerinde fakat Konya ve çevresinde yağış beklenmiyor” dedi.

“Sabah saatlerinde özellikle pus ve hafif sis hadisesi görülebilir”

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının 18 dereceye kadar düşeceğini ve sis uyarısı yapan Hayati Alkan, “Hafta boyunca genellikle parçalı bulutlu geçmesi bekleniyor. Rüzgarların kuzey yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvetli eseceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarında mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Çarşamba ve Perşembe günleri yer yer mevsim normallerinin altına düşmesi bekleniyor. 19, 18 derece dolayı en yüksek sıcaklıklar, gece sıcaklıkları ise 6 ila 7 derece dolayında seyredecek. Yine Çarşamba, Perşembe günleri gece sıcaklıklarında çevre ilçelerde 5 derecenin de altına düşmesi bekleniyor. Bu nedenle Çarşamba, Perşembe günü sabah saatlerinde özellikle pus ve hafif sis hadisesi görülebilir. Bugünlerde sabah saatlerinde dikkatli ve tedbirli olmalarını istiyoruz” dedi.