Konya ve Aksaray bölgesinde tehlikeye işaret eden birden çok obruklar meydana geldi. Şimdi de obruklarla ilgili yeni tespitler ortaya çıktı. 

Konya'da egzoza kaynak yapılan otomobil yanmaktan son anda kurtuldu Konya'da egzoza kaynak yapılan otomobil yanmaktan son anda kurtuldu

Son yıllarda Konya Ovası ve Tuz Gölü Havzası'nda oluşan obruklar ise fazla geniş ağızlı olmamakla birlikte 90-95 metre derinliğe kadar ulaşabiliyor.

Sultanhanı ilçesinde kısa zaman aralıklarla oluşan iki obruk da küçük ancak silindir şeklinde oluştu.

 Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hatim Elhatip, obruklarla ilgili araştırmalar yaptı.

- "Yer altı sularının artık çok derinlere çekilmiş olmasından kaynaklanıyor"

Elhatip; "Eskiden obruklar genelde fazla derin olmaz, çapı geniş olurdu. Huniye benzeyen bir obruk oluşumu söz konusuydu. Son 5 yılda yeni oluşan obruklar eskileri gibi oluşmuyor. Yeryüzünde geniş çaplı bir alan değil, tamamen silindir şeklinde düşüm oluyor. Bu da yer altı sularının artık çok derinlere çekilmiş olmasından kaynaklanıyor. Yer altı sularımız 170-200 metrenin altına indi."

Elhatip küçük obruklarun da tehlike oluşturduğunu belirterek; yer altında sanki deniz varmış gibi sürekli çekiyoruz"

Elhatip, tarımsal alanlarda yapılan vahşi sulamada artezyen kuyularındaki suların kontrolsüz bir şekilde çekildiğini, bu durumun ciddi anlamda sıkıntı yarattığını vurguladı.

Elhatip, yeraltı sularının artık önemli ölçüde aşağıya çekildiğini ve bu çekilmelerin olumsuzluklarının ciddi boyutlara ulaşacağını aktardı.

Elhatip; "Artık tarımsal alanlarda vahşi sulamadan vazgeçilmesi gerekiyor. Ürünlere göre damlama sistemleri ve yer altı suyunun miktarına göre bir tarım ürünü seçilmesi gerekiyor." dedi.