Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faizdeki 5 puanlık artışının ardından kredi kartı faiz oranları yükselecek. Kredi kartı faizleri 1 Kasım'dan itibaren yüzde 4,47'ye çıkacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 500 baz puanlık faiz artırma kararı sonrası kredi kartıyla yapılan alışverişlerde uygulanacak faiz oranı yüzde 3.71'e, kredili mevduat hesabı ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranı ise yüzde 4.47'ye yükseliyor.

Yeni faiz oranları bu gece yarısından itibaren geçerli olacak.

YILLIK FAİZLER YÜZDE 85'E YÜKSELECEK

Vergiler de hesaba katıldığında kredi kartı yıllık bileşik faizi yüzde 65'e yükselirken, bankaların hesapta bakiye bulunmaması halinde müşterilerine faydalanmaları için sundukları kredili mevduat hesapları ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranıysa yıllık yüzde 85'e yükselecek.

BU GECE YARISINDAN İTİBAREN TÜM KARTLAR İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Uzmanlar, bu tutarların geçim sıkıntısı geçen vatandaşlar için hayatı çok daha zor bir hale dönüştüreceği uyarısında bulunurken, 1 Kasım itibarıyla uygulanacak faizlerden kurtulmanın tek bir yolu bulunmakta.

Kredi kartı limitlerine göre değişmekle birlikte, o ay içerisinde yapılan harcamanın tamamını, ekstre kesim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ödeyen vatandaşlar, herhangi bir faiz ücreti ile karşı karşıya kalmayacak.

HEMEN BANKANIZI ARAYIN VE BUNU YAPIN

Ancak Türkiye'deki mevcut ekonomik durumun kötüye gitmesi ve artan fiyatlar karşısında çalışan ücretlerinin oldukça düşük kalması, birçok vatandaş için kart borcunun tamamının ödenmesini imkansız hale getiriyor.

Bu noktada ekonomistler, halihazırda limitlerini sonuna kadar kullanmayan vatandaşlar için bir an önce bankalarını aramalarını ve limitlerini düşürmelerini tavsiye etmekte.

Mevcut limiti 25 bin liranın üzerinde olan kredi kartları için aylık minimum ödeme tutarı yüzde 40 olarak belirlenirken, bu seviyenin altında limite sahip kartlar için asgari ödeme oranı yüzde 20 olarak kalmaya devam edecek.

BORCUN TAMAMINI ÖDEMEYENLERDEN NE KADAR FAİZ ALINACAK?

Bu nedenle toplamda 10 bin liralık bir kart borcunun asgari ödeme tutarı olan 2 bin liralık kısmını ödeyen bir kullanıcı, geriye kalan 8 bin lira için aylık yüzde 3.71'lik oran üzerinden faizlendirilecek. Bu kartta yapılan işlem yalnızca alışverişle sınırlı kalmayıp, nakit avans kullanımı gerçekleştirilmişse, kullanılan tutar ilaveten yüzde 4.47'lik faiz oranına tabii tutulacak.

KREDİ KARTI FAİZLERİ ARTMAYA DEVAM EDECEK

Birçok ekonomist, 2023 yılının yüzde 40'lık politika faizi ile sonlanacağı görüşünde birleşirken, bu senaryonun gerçekleşmesi halinde kredi kartı akdi faizleri 2023'ü yüzde 4.17, KMH ve nakit avans işlemleri için uygulanacak faiz oranı ise yüzde 4,93 ile kapatacak.

Araç sahipleri ve araç almayı düşünenler dikkat: Sıfırıyla değiştirilecek! Araç sahipleri ve araç almayı düşünenler dikkat: Sıfırıyla değiştirilecek!

SÜREKLİ ASGARİ TUTAR ÖDENİRSE NE OLUR?

Kredi kartınızın her ay asgari tutarını ödemenize ilişkin yasal bir engel yoktur. Ancak asgari ödeme yaptığınızda kalan borcunuz bir sonraki aya devreder. Devir esnasında ise akdi faiz uygulanır. Sürekli asgari tutar ödediğinizde katlanarak büyüyen bir borç oluşur ve bu borcu kapatmanız çok uzun sürebilir. Öte yandan kart limitiniz de düşük olur. Sistemde ise daima yüksek tutarda borçlu gibi görünebilirsiniz.

ASGARİ ÖDEME NE ZAMANA KADAR YAPILMALI?

Asgari ödeme, kredi kartının son ödeme tarihinden önce yapılmalıdır. Daha ileriki bir tarihte veya asgari tutarın altında ödeme yaptığınızda kart ödemesi gecikmiş olarak gözükür. Bu işlem üst üste 3 kere tekrar ettiğinde kartınız kullanıma kapatılabilir. Kartınızı kullanmaya devam edebilmek ve gecikme faiziyle borcunuzun daha da artmasını önlemek için asgari ödeme tutarını mutlaka ekstrenizde belirtilen son ödeme tarihinden önce yatırmanız gerekir.