Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Enflasyonun hızla yükselmesi, birçok vatandaşı borç sarmalının içine itmiştir. Asgari ücret ile açlık sınırı arasında sadece az bir fark kalmışken, emekli vatandaşlar için bu durum daha da sıkıntılı bir hal almaktadır. Bu durumda olan birçok aile, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına kredi kartlarına yönelmektedir. Ancak, bu kartlarla yapılan harcamaların farkında olmadan borç bataklığına saplanılmasına neden olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın verilerine göre, kredi kartı ve banka kartı harcamaları bir kez daha rekor seviyelere ulaşmıştır. Son bir haftada yapılan harcamalarda %15'lik bir artış görülmüş, toplam harcama miktarı ise 262.2 milyar TL'yi bulmuştur.

Ekonomistler, bu harcamaların çoğunlukla hizmet, eğitim, araç kiralama-satış, akaryakıt ve mobilya gibi alanlarda gerçekleştiğini belirtmektedir. Elektrik ve elektronik harcamalarının ise azaldığı görülmektedir. Ayrıca, online alışverişlerde de dikkate değer bir artış yaşanmış, bu alandaki harcamalar 83.4 milyar TL'ye ulaşmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bir televizyon programında kredi kartlarına yönelik limit düzenlemesi yapılacağı sinyalini vermiştir. Bu düzenlemenin detayları önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak ve ekonomik dengelerin yeniden gözden geçirileceği bir sürecin başlayacağı belirtilmektedir.

Şimşek açıklamasında, "İç talebin yumuşadığını söyledim. Tabii Merkez Bankası'nın yapacağı birtakım çalışmalar var. Bunlar Finansal İstikrar Komitesi'nde bu konular gündeme geldi. Burada önemli olan bankaların kurallara uyması. Limit belirlerken, gerçekten gerçekçi beyan, belgeye dayalı olması. İkincisi bu limitlerin bütünlük arz etmesi. Yani her banka kendi kafasına göre bir limit belirlemesi şeklinde değil. O konulara çalışacağız. Ama yaptığımız, sonuçlandırdığımız bir çalışma yok. Önümüzdeki dönemde hiçbir sürpriz yapmadan, piyasaları bozmadan bu konuları çalışacağız. Uluslararası normlar, kurallar neyi gerektiriyorsa onu devreye sokacağız" ifadelerini kullanmıştı.