Konut ve otomobil kredilerinde yaşanan sıkıntılarla birlikte, kredi kartı harcamalarında artış gözlemleniyor. Enflasyonla mücadele kapsamında, kredi kartı kullanımının azaltılması adına bankalar tarafından limit ve taksit sayısıyla ilgili düzenlemeler yapıldı. Ancak, bankaların bu konudaki tedbirleri sadece bununla sınırlı kalmıyor.

Bankalardan kredi kartı müşterilerine yapılan uyarıda, kredi kartlarıyla döviz, altın, kripto varlık alımları, vadesi gelmemiş kredilerin kapatılması ve "makul gerekçesi olmayan transferler" nedeniyle kartların kullanıma kapatılabileceği belirtiliyor. Bu önlemler, enflasyonla mücadele programının bir parçası olarak değerlendirilirken, gelecekte yeni adımların da gelme ihtimali sinyalini veriyor.

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar, kredi kartı kullanımındaki artışa dikkat çekerek, "Enflasyona etkisini yönetmek gerekiyor" açıklamasında bulundu. Türkiye genelinde kredi kartı sayısı 120 milyona yaklaşırken, kredi kartı kullanımının geçen yıla göre yüzde 124 arttığı görülüyor. Bu da, kredi kartlarına gelebilecek kısıtlamaların kaçınılmaz olabileceğine işaret ediyor.

Kredi kartlarına yönelik düzenlemelerle ilgili konuşan Çakar, kredi kartlarının kullanımında taksit ve limit sınırlamalarının artırılması gerektiğini belirtti. Bu tür önlemlerin ekonomik dengeyi koruma adına önemli olduğunu vurgulayan Çakar'a göre, yeni düzenlemeler ekonomik istikrar için hayati bir adım olabilir.

Sürücüler dikkat! LPG'ye zam geliyor Sürücüler dikkat! LPG'ye zam geliyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, 19 Ocak 2024 tarihi itibarıyla bireysel kredi kartı hacmi 1 trilyon 172 milyar lira oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre bu tutarın yüzde 155 arttığı görülüyor. 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı'nda ise kredi kartlarıyla yapılacak olan mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme sürelerinin analiz edileceği ve gerekirse ilave tedbirlerin alınacağı belirtiliyor.