Otomatik fatura ödemelerinde yüksek faiz riski: 500 TL'ye kadar ek ödeme tehlikesi! Otomatik fatura ödemelerinde yüksek faiz riski: 500 TL'ye kadar ek ödeme tehlikesi!

Karahan'ın, kredi kartı kullanımına ilişkin sinyaller vermesiyle birlikte bankalar, harekete geçerek müşterilere limit kısıtlama uyarıları göndermeye başladı. Bu uyarılar, kredi kartı limitlerinin askıya alınacağına dair ciddi sinyaller taşıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Ziraat Bankası Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alpaslan Çakar'ın kredi kartlarına yönelik kısıtlama çağrılarının ardından Türkiye'deki ekonomi yönetimi de harekete geçti. TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın piyasalara yönelik yaptığı duyuruda, kredili işlemlere yeni sınırlamalar getirilebileceği belirtildi.

Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada, kredi kartı harcamalarındaki artış trendinin yakından takip edileceğini ve bu eğilimin devam etmesi halinde yeni önlemler alınacağını vurguladı.

Kredi kartı limitlerine getirilen bu yeni düzenlemenin sebebi ise daha önce belirsizdi. Ancak, Merkez Bankası'nın başkanı Hafize Gaye Erkan'ın liderliğindeki kurumun, faiz artışlarına karşı vatandaşların korunması amacıyla aldığı önlemler arasında kredi kartı faizlerinin tavan uygulamasına gidilmesi yer alıyor.

Bu durum, bankaların kredi kartı faiz oranlarını düşük tutmak adına nakit avans ve kredi kullanımlarında uyguladığı faiz oranlarının, TL mevduat faizlerinin altında kalmasıyla birlikte, müşterilerin nakit avans çekip bu parayı daha yüksek getiri sağlayan alanlara yönlendirmesine neden olmuştu.

Son gönderilen uyarı mesajlarıyla birlikte, bankaların bu tür işlemleri yapan müşterilerin kredi kartı limitlerini tamamen askıya alma kararı alması, kart sahipleri arasında endişe ve panik yaratmış durumda. Garanti BBVA tarafından müşterilere gönderilen mesajlarda, kredi kartıyla yapılan döviz, altın ve kripto para alımları, kredi kapatma işlemleri, gereksiz transferler ve nakit çekme limitini aşma gibi durumlar nedeniyle kartların kapatılabileceği uyarısı yapılıyor.