Yüksek enflasyon ve artan ekonomik zorluklarla mücadelede bir önlem olarak, TCMB'nin bu hamlesi, Türkiye ekonomisinde yeni bir dönemi işaret ediyor.

Hafize Gaye Erkan'ın TCMB Başkanlığı'na atanmasının ardından, ekonomide "Rasyonel Politikalara Dönüş" adı altında önemli değişimler başladı. Bu değişim, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından öne sürülen sıkı mali önlemlerle ekonomik dengesizliklerin giderilmesini amaçlıyor.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın liderliğinde ise yeni bir ekonomik vizyon ve politika dönemi başladı. Karahan, 2024 yılının ilk Enflasyon Raporu toplantısında kredili ürünler ve kredi kartlarına yönelik kısıtlamaların artacağına dair sinyaller verdi.

Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor

Bu doğrultuda, bankaların kredi kartı limitlerinde düzenlemeler yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kart sahiplerinin aylık gelirlerinin 4 katı kadar limit belirlemelerini önerdi. Daha önce bazı bankalar, yüksek finansal geçmişe sahip müşterilere aylık gelirlerinin 10 katı kadar limit verebiliyordu. Ancak bu uygulama, finansal riskleri artırarak sağlıksız tüketim alışkanlıklarını teşvik ediyordu.