11 Mart 2024 tarihi itibarıyla bankalar, kredi kartlarıyla yapılan nakit avans işlemlerinde taksit sayısını 3'e kadar düşürdü. Önceden bu sayı 12'ye kadar çıkabiliyordu. Merkez Bankası'nın bankalara nakit avans taksit sınırıyla ilgili yazılı bir talimat göndermediği, ancak sözlü olarak yönlendirme yaptığı öğrenildi.

Yılın ilk 9 haftasında Türk Lirası kredileri yüzde 5,5 artarken, kredi kartı harcamalarında ise artış oranı yüzde 13,8'e ulaşmıştı. Geçen hafta Şubat enflasyonunun beklentileri aşması üzerine Merkez Bankası ilave sıkılaşma adımları duyurmuştu. Bu duyuruda, kredi büyümesine dayalı menkul kıymet tesisi kapsamında TL ticari krediler için aylık büyüme sınırının yüzde 2,5'ten yüzde 2'ye indirilmesi, ihtiyaç kredilerinde yüzde 3 olan aylık büyüme sınırının yüzde 2'ye düşürülmesi ve taşıt kredilerindeki yüzde 2 sınırının korunmasına karar verilmişti.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Kredi büyüme sınırlarına ilişkin uygulamanın etkinliğini artırmak amacıyla menkul kıymet tesisine ek olarak, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık tesis edilmesi kararı da alınmıştı. Bu adımların piyasalarda nasıl bir etki yaratacağı ise yakından takip ediliyor.