Yeni yılda geçerli olacak asgari ücret bu hafta yapılacak üçüncü toplantı ile belli olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın asgari ücreti belirleme çalışmalarında gelinen son duruma ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirmesinin ardından kesin kararın kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor.

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre bugüne kadarki açıklamalarda asgari ücretli, emekli ve memura eşit zam sinyali ön plana çıktı.

Bu yıl tek zam yapılması planlanan asgari ücret artışında memur zammının dikkate alınarak yüzde 50 artışla 17 bin 103 liraya çıkma ihtimali bulunuyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre de iktidar kulislerinde asgari ücret zammıyla ilgili beklenti iki seçenekli. Asgari ücret zammının yıl içinde ikinci kez yapılma olasılığını değerlendiren kurmaylar böyle olursa ücretin net 15 bin TL altında olacağını söylüyor.

Ancak açıklamalara bakılırsa asgari ücrette 2024 yılında tek zam olacak. Bu nedenle asgari ücretin net 16 bin 500 TL ile 17 bin TL arasında belirleneceği kaydediliyor.

Kulislere göre asgari ücret zammı 28 Aralık Perşembe günü ilan edilecek.

EMEKLİ MAAŞINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Memur maaş ve emekli zammı da 3 Ocak 2024'te refah payı olmadan belli olacak. Emekli zammı son yıllarda memur emeklileri ile aynı oranda artıyor.

Gayrimenkul satışlarında beyan süreci başladı: 5 yıldan önceki satışlar vergilendirilecek! Gayrimenkul satışlarında beyan süreci başladı: 5 yıldan önceki satışlar vergilendirilecek!

Bu yıl da aynı uygulamanın devamı beklenirken, Bakan Işıkhan'ın memurlar için açıkladığı yüzde 50'lik oranın SSK, Bağ-Kur emekli aylığı için de geçerli olması öngörülüyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

Ayrıca kök maaş, taban aylık düzenlemeleriyle 7 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığının 10 bin liraya çıkarılması bekleniyor.