Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret talimatı: O rakama işaret edildi! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret talimatı: O rakama işaret edildi!

Ülkemizde Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında düşüş, 3 Kasım haftasında 86,2 milyar TL azalarak 2 trilyon 920 milyar TL'ye geriledi. Bu gerileme, KKM hesaplarında 10 haftalık süreçte yaklaşık 500 milyar TL'ye yaklaşan bir düşüşü temsil ediyor.

Dünya gazetesinin aktardığı bilgilere göre, bankacılık sektörü kaynakları, geçen hafta yaşanan 86,2 milyar liralık kaybın bir kısmının gerçek kişilerin TL mevduat hesaplarına geri döndüğünü belirtiyor. Ancak, TL mevduat faizlerinde beklenen artışın gerçekleşmemesi, TL mevduatına olan ilgiyi sınırlıyor. Merkez Bankası verilerine göre, 27 Ekim haftasında ortalama 3 aylık TL mevduat faizleri yüzde 41,72'ye geriledi.

Bankaların TL mevduat hesaplarına uyguladığı faiz oranları, yüzde 20 ila yüzde 45 arasında değişiklik gösteriyor. Bu süreçte sektörün kredi hacmi artarken, yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde beş hafta sonra net alım pozisyonuna geçti. Merkez Bankası verilerine göre, yurt dışı yerleşik yatırımcılar hisse senetlerinde 86 milyon dolarlık net alım gerçekleştirdi. Aynı dönemde tahvil tarafında ise 27 milyon dolarlık net alım gerçekleşti.