TÜİK'in açıkladığı şubat ayı enflasyon verileriyle birlikte, milyonlarca memur ve emekliyi ilgilendiren ikinci enflasyon verisi de belirlenmiş oldu. Enflasyonun artış göstermesiyle, memur ve emeklilerin maaşlarındaki zam oranları da yeniden hesaplandı.

Şubat Ayı Enflasyon Rakamları

Şubat ayında enflasyon beklentileri aşarak aylık bazda yüzde 4,53 arttı. Yıllık bazda ise enflasyon yüzde 67,07 olarak gerçekleşti.

Memur ve Emekli Maaşlarına Yansıyacak Zam Oranları

Ekonomim'de yer alan habere göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri her yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere 6 aylık dönemler halinde zam alıyor. Şubat ayında enflasyonun yüzde 4,53 olmasıyla birlikte, SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için ise yüzde 4,53 enflasyon farkını hak etmiş oldu. Böylece ikinci aydan itibaren emekli maaşlarına yüzde 11,53 oranında zam yapılacak.

Nihai emekli zammı, TÜİK'in Haziran ayı rakamlarının açıklanmasıyla kesinleşecek. Ayrıca, en düşük emekli maaşı Temmuz ayında yeniden değerlendirilecek.

Gram altın yükselişte! Gram altın bugün ne kadar oldu? Gram altın yükselişte! Gram altın bugün ne kadar oldu?

Memur ve Memur Emeklilerinin Zam Durumu

2024'ün ilk 6 ayında memur maaşları ile memur emeklilerinin aylıklarına yüzde 15, ikinci 6 ayında yüzde 10, 2025'in ilk 6 ayında yüzde 6, ikinci 6 ayında ise yüzde 5 oranında zam yapılacak. Eğer enflasyon zam oranlarının üstünde çıkarsa, memur ve memur emeklileri enflasyon farkını da maaşlarına zam olarak yansıtacaklar.