Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dövizdeki ani artışlara karşı önlem almak amacıyla 21 Aralık 2023 tarihinde Kur Korumalı Mevduat (KKM) uygulamasını başlatmıştı. Ancak, geçen süre zarfında KKM'nin Hazine için ağır bir yük haline gelmesi ve yeni ekonomi yönetimi ile birlikte değişen ekonomi modeli, KKM uygulamasında bir tasfiye sürecine neden oldu. Bu süreçte KKM stoğunu eritebilmek amacıyla TCMB tarafından bankalara "zorunlu karşılık" uygulaması getirildi.

Sürücüler dikkat! LPG'ye zam geliyor Sürücüler dikkat! LPG'ye zam geliyor

Başlangıçta yüzde 15 seviyesinde belirlenen zorunlu karşılıklar, daha sonra yüzde 25'e ve son olarak 2 Kasım tarihli Resmi Gazete ile yüzde 30'a çıkarılmıştı. Bu adımlar neticesinde piyasalardan 1 trilyon liranın üzerinde likidite çekilmesi sağlanmış, KKM stoğu ise 800 milyar liranın üzerinde azalmıştı. Ancak, havuzdaki mevcut paranın dolar karşılığı 90 milyar lira seviyelerine kadar düşmüştü.

Merkez Bankası, 25 Ocak tarihli Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan 250 baz puanlık faiz artışının ardından, 30 Ocak 2023 tarihli Resmi Gazete tebliği ile dikkat çeken bir karara imza attı. 1 Ocak 2024 itibarıyla Türk lirası türünden KKM hesabı açılmasını yasaklayan TCMB, halihazırda vadesi devam eden TL KKM hesapları için bankalara getirilen zorunlu karşılık oranını 5 puan düşürerek yüzde 25 seviyesine indirdi. Bu karar, piyasalarda yaklaşık 65 milyar lira likidite açığa çıkmasına neden olacak. KKM'yi tasfiye etmek için sıkılaştırma adımları atan TCMB'nin, "gevşeme" yönünde ters hamle yapması piyasalarda şaşkınlık yarattı.

Ayrıca, ilan edilen tebliğ ile halihazırda bankaların döviz tevdiat hesaplarında bulunan bakiyeler için yüzde 4 oranında sahip olmaları gereken zorunlu karşılık oranı, yüzde 8'e yükseltildi. TCMB aynı zamanda dövizden dönüşümlü KKM hesapları için de zorunlu karşılık oranında 1 puan artışa gitti. Bu kararlar, TCMB'nin bankalara yönelik "Dövizden dönüşümlü KKM hesaplarını tasfiye edin ve TL mevduata yönlendirin" mesajı olarak yorumlandı.