Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Son günlerde Merkez Bankası, sıkılaşma politikasını hızlandırarak ekonomiye yeni bir ivme kazandırıyor. Kredi büyümesini kontrol altına almayı hedefleyen bu adımlar, bankaları harekete geçiriyor ve ticari kredi politikalarında belirgin değişikliklere yol açıyor.

FAİZLER YÜKSELDİ, KREDİ LİMİTLERİ AZALDI

Bazı bankalar, ticari kredi limitlerini 100 bin liraya kadar düşürürken aynı zamanda ticari kredi faizlerini yüzde 60 seviyelerine kadar yükseltti. Üç farklı bankacılık kaynağı, ticari kredi faizlerinin yüzde 60 seviyelerine ulaştığını belirtirken, faizlerdeki bu artışın devam edebileceği uyarısında bulundu. Geçen sene mayıs ayından önce yüzde 15'in altında seyreden TL ticari kredi faizleri, son verilere göre mart ayının ilk haftasında yüzde 54'ün üzerine çıkmış durumda.

MEHMET ŞİMŞEK'TEN SIKILAŞMA POLİTİKASI AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, sıkılaşma politikasının geleceğine ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın ilave sıkılaştırma adımlarının büyüme dengesini sağlama, cari açığı daraltma ve enflasyonist eğilimleri kırma konularında katkı sağlayacağını vurgulamıştı. Bu adımların ekonomideki istikrarı sağlamak amacıyla atıldığı belirtiliyor.