Bugün yapılan PPK toplantısının ardından 250 baz puanlık faiz artış kararı açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), politika faizlerini yüzde 42.5 seviyesine getirmişti.

Alınan kararın ardından geçtiğimiz ay bir defaya mahsus olmak üzere kredi kartı akdi faiz oranlarına yansıtılmayan faiz artışlarının ocak ayında toplu şekilde uygulanması beklenirken, TCMB internet sitesinden yayımladığı tebliğ ile kart faizlerine yönelik uygulamada kapsamlı bir değişikliğe gidildiğini belirtti.

Sürücüler dikkat: Akaryakıta indirim geldi Sürücüler dikkat: Akaryakıta indirim geldi

Yasa gereği bankalar, bireysel ve ticari kredili ürünlerinde arzu ettikleri faiz oranını müşterilerine sunabiliyor olmalarına karşın, kredi kartı ve Kredili Mevduat Hesabı ürünlerinde uygulanan faiz oranı için TCMB'nin belirlediği politika faizini takip etmek zorundaydı.

KREDİ KARTI FAİZLERİNE ÜST SINIR GETİRİLDİ

Merkez Bankası, yaşanılan faiz artışları nedeniyle kredi kartı borcu bulunan vatandaşların daha fazla olumsuz engellenmemesi amacıyla kart faizlerinin belirlenmesinde tavan oran uygulamasına geçti.

Ocak ayında yapılacak PPK toplantısında 250 baz puanlık artış ile politika faizlerini yüzde 45'e yükselterek parasal sıkılaşma sürecini tamamlayacağının sinyallerini veren Merkez Bankası, normal şartlarda yüzde 45'lik faizler için kredi kartlarına aylık 4.62 oranında faiz uygulanmasına karar verecekti.

Formüldeki referans oranlara sınır getiren TCMB, artık kredi kartı faizlerinin yüzde 3.66'nın üzerine çıkmayacağını duyurdu.

Paylaşılan tabloya göre kredi kartı faizleri için belirlenen tavan sınırlar şu şekilde:

Referans Oran: %3.11
Azami Akdi Faiz Oranı: %3.66
Azami Gecikme Faiz Oranı: %3.96

KREDİ KARTI NAKİT AVANS VE KMH İŞLEMLERİNDE UYGULANACAK ORANLAR DA DEĞİŞTİ

Azami Akdi Faiz Oranı: 4.42
Azami Gecikme Faiz Oranı: 4.72