Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor! Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor!

Merkez Bankası'nın açıkladığı son rezerv verileri, ülke ekonomisindeki zorlu süreci bir kez daha vurguluyor. Ziraat Bankası'nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, son 7 günlük dönemde gerçekleşen 6.5 milyar dolarlık harcamaya dikkat çekerek bu düşüş trendini önemle vurguladı.

TCMB'nin yayınladığı para ve banka istatistikleri raporuna göre, net döviz pozisyonundaki düşüş ocak ayından bu yana 13 milyar dolara ulaştı. Merkez Bankası'nın rezervleri ise son 6 haftadır gerilemeye devam ediyor. 23 Şubat itibarıyla brüt döviz rezervleri 82 milyar 479 milyon dolara düşerek bir önceki haftaya göre 3 milyar 613 milyon dolarlık azalma yaşandı.

Toplam rezervlerin ise 23 Şubat haftasında 2 milyar 458 milyon dolarlık bir düşüşle 131 milyar 750 milyon dolara gerilediği belirtiliyor. Bu veriler, ekonomik durumun hassasiyetini gösterirken, son dönemdeki döviz harcamalarının da vurgulanması önem arz ediyor.

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu'nun Twitter (X) hesabından paylaştığı tablo, TCMB'nin net döviz pozisyonundaki düşüşü net bir şekilde ortaya koyuyor. Babuşçu'nun notunda da belirtildiği gibi, bu düşüşün yılbaşından bu yana ulaştığı 13 milyar dolarlık boyutunun tam yarısı son 7 iş gününde gerçekleşti.