Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması! Çalışma saatleri kısalıyor mu? Bakan Işıkhan'dan son dakika açıklaması!

Gürsel Baran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen "TOBB Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı"nda Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın katılımıyla önemli bir konuşma gerçekleştirdi. Toplantıda reel sektörün beklentileri, sorunları ve çözüm önerileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Baran, meslek lisesi mezunlarının katkısının önemine vurgu yaptı.

ATO'nun 68 meslek komitesinin 160 bin üyeyi temsilen gündeme getirdiği sorunların başında iş gücü talebinin geldiğini bildiren Baran, tekstilden ayakkabıya, nakliyeden inşaata kadar tüm sektörlerin nitelikli çalışana ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Bu noktada, çocukları reel sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda eğitim almaya yönlendirmek için mesleki eğitimi desteklemenin önemli olduğunu belirtti. Meslek lisesi mezunları için bedava bedelli askerlik imkanının sağlanması önerisiyle bu desteği genişletmeye yönelik atılacak adımlardan biri olarak öne çıkıyor.

Gürsel Baran aynı zamanda, mesleki eğitime olan ilgiyi artırmak adına sigorta primlerinin devlet tarafından yüzde 50'ye kadar karşılanması, sağlık giderleri katkı payında yüzde 50'ye varan indirim, emeklilik için her yıla 3 ay yıpranma hakkı, bireysel emeklilik için yüzde 50 indirim, araç sigorta ve kasko bedellerinde yüzde 50 indirim gibi teşviklerin düşünülebileceğini ifade etti.