Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek hesaplanan ton fiyatı üzerinden pompa fiyatı da yükseliyor. Motorin ve LPG’ye en son 1 Ağustos’ta zam geldi. Motorinin litre fiyatı 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak şekilde 1.07 TL artarak İstanbul’da 37,45 TL’ye çıktı. 28 Temmuz’da oluşan dolar kuru ve motorinin ton fiyatına göre yapılan zammın ardından dolar 27,04 TL seviyesine çıktı. Seçimden önce benzin ile motorin fiyatlarına gelen ÖTV ve brent petrol zamlarından sonra akaryakıt fiyatları 2 kata yakın yükseldi. Temmuz sonu ve ağustos başında gelen zamların ardından dolardaki yükseliş ve akaryakıtta global piyasalarda yaşanan artışın zam olarak pompaya yansıması kaçınılmaz oldu. Motorine 4 TL, benzine de 3 TL zam olasılığı güçleniyor.

Hem dolar hem akaryakıtta artış var

Seçimden önce 19 TL seviyesinde olan benzin fiyatı seçimlerin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen 36 TL kadar çıktı.

Araç muayenesinde bu hatayı asla yapmayın! Araç muayenesinde bu hatayı asla yapmayın!

Brent petrolün varil fiyatının 82 dolardan 86 dolara kadar yükselmesi, dolar kurunun 27 TL kadar gelmesi ile birlikte akaryakıta yeni bir zam beklentisi oldu.

Öte yandan Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının hesaplandığı CIF Akdeniz ürün fiyatlarındaki artış ile birlikte doların baskısı da zam olarak pompaya yansıyacak. Henüz zamlarla ilgili resmi bir açıklama yapılmamış olsa da global piyasalardaki yukarı yönlü değişim kısa vadede benzin ve motorinde zam olasılığını güçlendiriyor.

Kaynak: halktv.com.tr Ekonomi Servisi