Tüketiciyi kandıran etiketler tarih oluyor! Marketlerde yeni dönem başlıyor Tüketiciyi kandıran etiketler tarih oluyor! Marketlerde yeni dönem başlıyor

Taşıtların kayıt ve tescil edildiği yerin vergi dairesi tarafından alınan MTV, Ocak ve Temmuz aylarında eşit taksitler halinde ödenir. Bu yılın birinci taksit ödeme dönemi 1 Ocak'ta başladı ve 31 Ocak'ta sona erecek.

Motorlu taşıtlar vergisi, dijital vergi dairesi (dijital.gib.gov.tr), mobil uygulamalar (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) üzerinden anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı ile, banka hesabından havale yoluyla, yurt dışında faaliyet gösteren bankaların kartları ile vergi tahsilatına yetkili bankalarda, vergi dairelerinin veznelerinden ve PTT şubelerinden ödenebilecek.

2024 yılına ait MTV tutarları, yüzde 58,46'lık yeniden değerleme oranı esas alınarak hesaplandı. Buna göre, en düşük MTV tutarı 347 lira, en yüksek ise 133 bin 572 lira olacak. Bu tutarların yarısına tekabül eden birinci taksit ödemeleri 31 Ocak'a kadar yapılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki, MTV'nin zamanında ödenmemesi durumunda araç sahipleri aylık yüzde 3,5 gecikme faizi ödemek durumunda kalabilirler.

Ayrıca, 7326 sayılı yapılandırmada 15'inci, 7440 sayılı yapılandırmada 8'inci taksitlerin ay sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Ekim-Kasım-Aralık 2023'e ait KDV'nin de 29 Ocak gününe kadar beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

Vergi takviminde yer alan diğer önemli tarihler arasında geri kazanım katılım payı, Ekim-Kasım-Aralık 2023'e ait turizm payının beyanı ve ödemesi, haberleşme vergisi, dijital hizmet vergisi beyannamesinin verilmesi, yıllık harçların ödenmesi ve 2023 yılında kullanılan defterlerin 2024 yılında da kullanılmak istenmesi halinde yasal defterlere ilişkin ara tasdik yapılması için de süre 31 Ocak'ta dolacak.