Fransız otomobil devi Renault, elektrikli otomobil modeli Zoe'nin üretimini sonlandırmaya karar verdi. Zoe, 2012 yılında üretime geçerek Renault'nun yeni nesil elektrikli otomobillerine kapı aralayan bir model olmuştu. Ancak son dönemde Zoe'ye olan müşteri ilgisinin azalması nedeniyle üretim durdurma kararı alındı.

Zoe'nin üretiminin durdurulması, Renault'nun yeni elektrikli otomobil modelleriyle yer açma stratejisinin bir parçası olarak planlandı. Geçtiğimiz günlerde tanıtımı yapılan Renault 5 de dahil olmak üzere yeni nesil elektrikli otomobillerin Zoe üretim yerini olması bekleniyor.

EPDK elektrik tarifelerine zam yaptı! EPDK elektrik tarifelerine zam yaptı!

Zoe, 2012 yılından bu yana yaklaşık 420 bin adet üretildi. B-segmenti elektrikli otomobiller arasında önemli bir rol oynamış olsa da, son dönemde müşteri ilgisinde azalma yaşandı. 2022 yılında sadece 12 bin 182 adet Zoe satıldı ve bu sayı, bir önceki yılın neredeyse yarısına denk geldi. Rakip Peugeot e-208 modeli ise yaklaşık 19 bin adet sattı.

Renault'nun diğer elektrikli modelleriyle karşılaştırıldığında, Zoe'nin satışları hala rekabetçi bir seviyede. Twingo Electric 12 bin 600 adet, daha büyük olan Mégane E-Tech ise aynı yıl 15 bin 580 adet sattı.

Renault Zoe'nin üretiminin durdurulma kararı, 30 Mart 2024 tarihinde yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren Zoe, Renault'nun elektrikli otomobil ailesinde yerini yeni nesil modellere bırakacak.