Ticaret Bakanlığı'nın öncü verilerine göre, Türkiye'nin dış ticaret açığı Ekim ayında düşüş kaydetti.

Ekim ayında dış ticaret açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 azalarak 6,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ocak-Ekim döneminde toplam dış ticaret açığı ise 94 milyar dolar olarak kaydedildi. Geçen yılın aynı döneminde dış ticaret açığı 91 milyar dolar düzeyindeydi.

Ekim ayı verilerine göre ihracat, yüzde 7,4 artarak 22,9 milyar dolar olarak kaydedildi. Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın açıklamalarına göre bu rakam, Ekim ayı ihracatında kaydedilen en yüksek seviyeydi. İthalat ise yüzde 1,3 artışla 29,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 77,3 oldu, bir önceki yılın Ekim ayında bu oran yüzde 72,9'du.

Ocak-Ekim dönemine genel olarak bakıldığında, ihracatın geçen yıla kıyasla hemen hemen aynı seviyede gerçekleştiği görülüyor. Bakanlık verilerine göre 10 aylık dönemde ihracat yüzde 0,3 artarak 210,1 milyar doları buldu. İthalatta da sınırlı bir artış yaşandı ve Ocak-Ekim döneminde ithalat yüzde 1,2 artarak 304 milyar doları aştı.

Yıllık bazda bakıldığında, son 12 aydaki ihracat 254,9 milyar dolar seviyesindeyken ithalat 367,3 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu dönemdeki dış ticaret açığı ise 112,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

iPhone kullanıcılarına kötü haber! Üretim durdu iPhone kullanıcılarına kötü haber! Üretim durdu

Önceki yıllık program (OVP) verilerine göre, 2023'te ihracatın 255 milyar dolar ve ithalatın 367 milyar dolar olarak tahmin edildiği hatırlatılıyor. Buna göre, 2023'te dış ticaret açığının 112 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ayrıca altın ve otomotiv sektörlerine dikkat çekti. Bolat, Ekim ayında altın ithalatının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36,6 azalarak 1 milyar 976 milyon dolar düzeyinde gerçekleştiğini belirtti. Ancak altın ithalatının hala dış ticaret açığını artırıcı bir etkisi olduğunu vurguladı. Ayrıca Bolat, ilk 10 ayda otomotiv ithalatının yıllık yüzde 150 artışla 14,7 milyar dolara ulaştığına dikkat çekti.