Geçen hafta, küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklanarak karmaşık bir seyir izledi. Bu hafta ise gözler, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı ve ABD'de açıklanacak büyüme verilerine çevrildi. Türkiye'de ise TCMB'nin faiz kararı yakından takip edilecek.

Yıl başında güçlenen "güvercin" fiyatlamaların günbegün zayıflaması, merkez bankalarının faiz indirimlerine ilişkin endişelerle birlikte karmaşık bir piyasa seyrine neden oldu. Özellikle önemli merkez bankalarının faiz indirimlerine başlama sürecinin, piyasa beklentilerinden daha geç olabileceği endişeleri ön plana çıktı.

Geçen hafta, yatırımcıların odak noktasında merkez bankalarının yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri, yoğun makroekonomik takvim ve Orta Doğu'da artan jeopolitik riskler bulunurken, yapay zeka için kullanılan çiplere olan talebin artmasıyla teknoloji endeksleri olumlu bir performans sergiledi.

Çiftçilere 50,9 milyon lira tarımsal destek yolda Çiftçilere 50,9 milyon lira tarımsal destek yolda

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) martta faiz indirim döngüsünü başlatacağı beklentileri, ABD ekonomisindeki güçlü duruşa işaret eden veriler ve Fed yetkililerinin henüz faiz indirimine erken olduğu yönündeki açıklamalarının etkisiyle zayıflamaya devam etti.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, devam eden enflasyon düşüşünün faiz indirimini tartışma konusu yapabileceğini belirtirken, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de faiz indirimlerinin yakın zamanda gerçekleşeceğini düşünmek için erken olduğunu vurguladı.

Fed yetkililerinin hafta boyunca yaptıkları açıklamalarda, martta faiz indirimine henüz erken olduğu mesajı öne çıkarken, geçen hafta yayımlanan Fed'in "Bej Kitap" raporunda ekonomik aktivitenin kasımdan bu yana "çok az" değiştiği değerlendirmesi yer aldı.

Raporda, artan tüketici harcamalarının ekonomiyi desteklediği, perakende satışların beklentileri aştığı ve işsizlik maaşı başvurularının düşük seviyede olduğu belirtilirken, analistler bu verilerin ABD ekonomisinin güçlü olduğuna dair bir işaret olduğunu ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise merkez bankalarının 2024'te faiz indirimine yöneleceğini ancak bu indirimlerin sert olmayacağını öngördü.

Bu gelişmelerle birlikte, para piyasalarında Fed'in martta faiz indirimine başlayacağına ilişkin tahminler yüzde 47 seviyesine gerilerken, faiz indirimi beklentileri geçen hafta sonundan bu yana yaklaşık 30 baz puan düştü.

ECB FAİZİ SABİT Mİ TUTACAK?

Avrupa'da enflasyon ve resesyon endişelerinin etkisiyle geçen hafta karışık bir seyir izlendi. Avro Bölgesi'nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre Aralık 2023'te yıllık enflasyon yüzde 2,9 olarak gerçekleşirken, İngiltere'de bu oran yüzde 4'e yükselerek beklentileri aştı.

Geçen haftaki enflasyon verileri sonrasında, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz indirimine nisanda gidebileceği beklentisi biraz zayıflasa da ECB'nin güçlü duruşunu koruduğu görülüyor. Aynı zamanda İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) ise faiz indirimlerine haziranda başlayabileceği fiyatlanıyor. Daha önce, BoE'nin mayıs ayında faiz indirimine gideceği öngörülmüştü.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ECB'nin gelecek hafta düzenleyeceği toplantıda faizleri sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıldığını ifade ediyor.

TCMB'DEN 250 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI BEKLENİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığında 25 Ocak Perşembe günü toplanacak. Aynı gün saat 14.00'te faiz kararı açıklanacak.

Gelecek hafta yatırımcıların odak noktası, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında açıklayacağı faiz kararı oldu.

AA Finans'ın gerçekleştirdiği beklenti anketine katılan ekonomistlere göre, TCMB'nin bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkaracağı öngörülüyor.