Türkiye'nin merakla beklediği 31 Mart yerel seçimleri için geri sayım başladı ve ilk yasakların 21 Mart'ta başlayacağı açıklandı. 31 Mart'ta gerçekleşecek seçimlerde, 34 parti yarışacak ve İstanbul'da en fazla adayın olduğu belediye başkanlığı için yoğun bir rekabet bekleniyor. Bu seçimde dikkat çeken bir diğer nokta ise 32 ilde oy verme saatlerinin değişmesi oldu.

Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği takvime göre, oy pusulasındaki parti sıralaması şu şekilde: AK Parti, İYİ Parti, Sol Parti, Büyük Birlik Partisi, Memleket Partisi, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Yeniden Refah Partisi, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Türkiye Komünist Partisi, Anadolu Birliği Partisi, Zafer Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Bağımsız Türkiye Partisi, Gelecek Partisi, Yeni Türkiye Partisi, CHP, Emek Partisi, HÜDA PAR, Hak ve Özgürlükler Partisi, Ocak Partisi, Adalet Birlik Partisi, Demokrat Parti, Güç Birliği Partisi, Millet Partisi, Milli Yol Partisi, Adalet Partisi, Aydınlık Demokrasi Partisi, MHP, Türkiye İşçi Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi.

Yüksek Seçim Kurulu kararını verdi! İşte yeniden yapılacak 4 ilçe seçimi Yüksek Seçim Kurulu kararını verdi! İşte yeniden yapılacak 4 ilçe seçimi

İstanbul, Gaziantep ve Malatya gibi büyük şehirlerde yoğun bir adaylık yarışı yaşanacak. İstanbul'da 49 adayın yarışacağı bildirilirken, Ankara için ise 24 adayın yarışacağı belirtildi.

Seçim yasakları 21 Mart'ta başlayacak ve propaganda süresi 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de sona erecek. Ayrıca, seçim yasakları 31 Mart saat 23.59'da tamamlanacak. Bu süre zarfında siyasi partiler ve bağımsız adaylar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet siteleri üzerinden sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecekler. Açık yerlerde yapılan sözlü propagandalar ise belirli kurallara tabi olacak.

Yüksek Seçim Kurulu, oy verme saatlerini doğudaki 32 il için 07.00-16.00, diğer iller için ise 08.00-17.00 olarak belirledi. Bu düzenlemelerle seçmenler, belirlenen saat aralıklarında sandık başına giderek oy kullanabilecekler. Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis'te oy verme işlemi 07.00-16.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Diğer illerde ise oy verme işlemi 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Bu düzenlemelerle seçmenler, belirlenen saat aralıklarında sandık başına giderek oy kullanabilecekler.