Seçim sonrası enerji fiyatlarında yaşanacak bu artışa karşılık olarak, bireysel sübvansiyon döneminin başladığı ifade edildi. Yetkililer, sosyal yardım alan ve dar gelirli vatandaşlar için belirlenen miktarlarda enerji desteği sağlanacağını belirtti. Yeni uygulama kapsamında, aylık olarak belirlenen destek miktarının vatandaşlara doğrudan verilebileceği, kartlarına yüklenebileceği ya da aboneliklerine tanımlanabileceği ifade edildi.

Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor Dolar değerindeki yükseliş devam ediyor

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, göreve geldikten sonra yaptığı açıklamada, enflasyon tahminlerini yaparken enerji fiyatlarındaki olası artışları dikkate aldıklarını ve bu artışların özellikle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında belirgin olacağını belirtmişti.

Son günlerde sosyal medyada dolaşan, "Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 'Elektrik ve doğalgazda seçimden sonra yüzde 150 - yüzde 200 arası zam bekleyebiliriz' dedi" şeklindeki iddiaların ise Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yalanlandığı belirtildi.

YÜZDE 40-50 ORANINDA ZAM BEKLENİYOR

Seçim sonrası doğalgaz fiyatlarında yaşanacak artışın kaçınılmaz olduğu vurgulanırken, yetkililerin yüzde 40 ila 50 arasında bir zam öngördüğü bildirildi.