Global ekonomideki belirsizliklere rağmen, altın ons fiyatı %3,1'lik bir artışla 2.233 dolara yükselerek rekor seviyeye ulaştı. Cuma günü, Paskalya tatili nedeniyle ABD, Avrupa ve Hong Kong piyasalarının kapalı olmasıyla birlikte, uluslararası piyasalarda dalgalanmalar yaşandı.

Türkiye'de ise gözler, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Nisan Çarşamba günü açıklayacağı enflasyon verisinde yoğunlaştı. Bu verinin ekonomik göstergeler açısından önemi büyük. Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, %0,34'lük bir artışla 9.142,40 puandan haftayı kapattı. Ancak, dolar/TL kuru ise haftayı %1,13 artışla tamamladı.

S&P Global'in gelişmekte olan ülkeler için 2024 yılı toplam büyüme tahminini %4,1'den %4,2'ye, Türkiye için ise %2,4'ten %3'e yükseltmesi dikkat çekti. Önümüzdeki hafta, imalat sanayi PMI, enflasyon, reel efektif döviz kuru ve hazine nakit dengesi gibi önemli ekonomik veriler açıklanacak.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Analistler, BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.350 seviyelerinin direnç, 9.000 ve 8.900 puanın ise destek konumunda olduğunu belirtirken, yatırımcılar bu verilere göre hareket edecek. Seçim sonrası piyasalarda yaşanan hareketlilik ve gelecek haftanın ekonomik gündemi, yatırımcılar için kritik öneme sahip.