SGK, işverenlere sunulan 700 TL'lik asgari ücret desteğiyle ilgili önemli bir genelge yayımladı. Söz konusu genelgeye göre artık yıl içinde brüt asgari ücretin onda birinden (70 TL) fazla eksik prim bildirimi yapan işverenler, desteğin iptali ve geri ödemesi ile karşı karşıya kalacak.

Yapılan düzenlemeyle birlikte, asgari ücret desteğinden yararlanmak isteyen işverenlerin, çalışanlarının prime esas kazancını eksiksiz ve doğru bildirmesi gerekiyor. Yıl içinde tek bir ayda dahi brüt asgari ücretin onda birini aşan eksik prim bildirimi yapan işverenler, desteğin iptali ile cezalandırılacak.

Desteği iptal edilen işverenlere ödenen tutarlar da geri alınacak. Geri ödeme, gecikme zammı ve cezası ile birlikte gerçekleştirilecek. Ayrıca SGK, eksik prim bildirimlerini tespit etmek için denetimlerini sıklaştıracak ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da bilgi ve belge talep edebilecek.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Bu değişikliklerle birlikte, işverenlerin prim bildirimlerini daha titizlikle yapmaları ve eksiklikleri gidermeleri önem arz ediyor. Aksi halde, mali yükümlülüklerin artması ve cezai işlemlerle karşılaşma riski bulunmaktadır.