İktidar, 4A SGK kategorisindeki bireyler ile 4B BAĞ-KUR kategorisinde bulunanların prim gün sayısını dengelemek amacıyla bir çalışma başlattı. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, erken emeklilik tartışmalarıyla ilgili önemli konuları paylaştı. 1 Ekimde meclisin açıklamasıyla görüşülmesi beklenen emeklilik hakkında müjdeyi sosyal medya hesabından açıklayan Özgür Erdursun, prim günün 9000 günden 7200 güne düşeceğini belirtti.

“Ekim’de TBMM’de BAĞ-KUR’lular için önemli bir yasal düzenleme olacak” diyen Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Meclis’in açılacağı tarihi işaret etti.

PRİM GÜNÜ DÜŞÜYOR

“Ekim’de TBMM’de BAĞ-KUR’lular için önemli bir yasal düzenleme olacak.

BAĞ-KUR prim gün sayısı 7200 güne düşecek haberleri yer yerde yayınlanıyor.

BAĞ-KUR’da erkekler 9000 günle emekli oluyor, prim günü 7200 güne düşecek, öyleyse kadınlarda da 7200 günle emeklilik 5400 güne mi düşecek?

Erdoğan'ın tek zam açıklaması tahminleri değiştirdi: Asgari ücret ne kadar olur? Erdoğan'ın tek zam açıklaması tahminleri değiştirdi: Asgari ücret ne kadar olur?

BAĞ-KUR’lu derken kimleri kapsayacak, tüm BAĞ-KUR’luları kapsayacak mı?

Şirket ortakları

Şahıs işletmeleri

Basit usul işletmeler

İsteğe bağlı prim ödeyenler

Yurt dışı borçlanması yapanlar

Yani son 1260 günden daha fazla sigorta primi BAĞ-KUR olan herkesi kapsayacak mı, işte bu durum bilinmiyor. Yasa teklifi Meclis’e geldiğinde öğreneceğiz…”