Milyonlarca vatandaş, devletin sağladığı çeşitli haklar ve yardımlarla destekleniyor. Ancak, birçok kişi bu haklar ve ödemelerle ilgili yanlış bilgilere sahip olabiliyor. Örneğin, ölüm parası adı altında verilen yardımın, yalnızca en büyük çocuğa verildiği düşünülüyor. Oysaki bu yardım, tüm çocuklara eşit olarak dağıtılıyor ve her birinin hesabına ödeme emri şeklinde yatırılıyor. Bu tür hakların takibi ve ödemelerin zamanında alınması önem arz ediyor.

Ayrıca babası vefat eden kız çocukları, evlenirken SGK'dan çeyiz parası ödemesi alabiliyor. Yeni doğum yapan çalışanlara ödenen süt parası ve bakıcı parası gibi ödemeler de atlanmaması gereken destekler arasında yer alıyor.

Adınıza miras kalmış mı? Bir tıkla öğrenin... Adınıza miras kalmış mı? Bir tıkla öğrenin...

E-DEVLET'E GİRİP ALACAKLAR ÖĞRENİLEBİLİR

Vatandaşlar, bu tür haklarını öğrenmek ve takip etmek için e-Devlet'in www.turkiye.gov.tr internet sitesini veya mobil uygulamasını kullanabilirler. SGK Şahıs Ödemeleri Sorgulama bölümünden, ödemeler ve yardımlarla ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabilirler. Düzenli olarak bu sayfayı kontrol etmek, vatandaşların haklarından tam anlamıyla yararlanmalarına yardımcı olacaktır.