Tedavi masraflarının karşılanması konusunda yapılan yeni düzenleme, Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, sigara bırakma tedavisi gören hastaların kullanacakları nikotin replasman preparatları ve ilaçlar, 500 bin adetle sınırlı olmak üzere ücretsiz olarak temin edilebilecek.

Özellikle kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının sigara kullanımıyla ilişkilendirilmesi ve her yıl milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi, sigarayı bırakma tedavisinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Ancak, tedavi masraflarının yüksek olması nedeniyle birçok kişi bu hizmetten yararlanamıyordu. Yapılan düzenleme ile artık sigara bırakma tedavisi ve ilaçları ücretsiz olarak sunulacak, böylece daha fazla insanın sağlığına kavuşması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Koca'dan müjdeli haber: Yoğun bakım doluluk oranları azalıyor Sağlık Bakanı Koca'dan müjdeli haber: Yoğun bakım doluluk oranları azalıyor

Bu kararla birlikte, sigara bırakma tedavisi gören hastaların ilaç masrafları, 4736 sayılı kanun hükmünden muaf tutularak, kamu hizmetlerinden ücretsiz veya indirimli yararlanabilecekleri kapsamına alındı. Sağlık Bakanlığı'nın bu adımıyla, sigarayı bırakmak isteyen herkesin tedaviye erişimi kolaylaşacak ve toplumun genel sağlığına olumlu bir katkı sağlanmış olacak.