Konut kredileriyle ilgili ilk sıkılaştırma hamlesi, 24 ağustos tarihinde BDDK tarafından yapılmıştı.

BDDK, ikinci konut alımlarında kredi değer oranını yüzde 75’e indiren bir düzenleme yayınlamıştı.

Sektör temsilcileri, kredi talebindeki azalmanın faizlerin yükselmesiyle başladığını, BDDK düzenlemesiyle de devam ettiğini belirtiyor. Bu yüzden son duyurunun piyasaya etkisinin sınırlı olacağı öngörülüyor.

TSKB Gayrimenkul Derneği Başkanı Makbule Yönel Maya, "2022 yılı itibarıyla başlayan bir konurt kredilerinde sıkılaşma politikası vardı. Tarihin en düşük ipotekli satışlartnı yüzde 19 ile 2022'de gördük. Bu oran 2023'te yüzde 20. Buradaki etki bir miktar yavaşlatıcı olacaktır özellikle yatırım amaçlı olanlarda. Ama çok ciddi bir etki öngörmüyorum çünkü kredili satışlar yılbaşından itibaren zaten çok sakindi." dedi.

Konut kredilerinde kamu bankaları ve özel bankalar arasındaki faiz farkı da azalıyor. Kamu bankaları konut kredi faizinde avantajlı olma durumunu değiştiriyor.

Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları Gram altın ne kadar oldu? Güncel altın fiyatları

Kamu ve özel bankaların konut kredilerinin yakınlaştığını ifade eden Maya, “Yılın başında özel bankalar aylık %2 seviyesinde faizle girmişti. Şimdi 2-3 arasında konuşuyoruz. Artık kamu özel ayrımını yapamayacağız. Bakan beyin açıklamasına paralel olarak kamu bankalarında da faiz oranları yükseltildi” şeklinde konuştu.