Bakan Bolat'ın açıklamalarına göre, ülkemizin ihracatı önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 artarak 21 milyar 86 milyon dolarlık bir seviyeye yükseldi. Bu rakam, Cumhuriyet tarihinin en yüksek Şubat ayı ihracat değeri olarak kayıtlara geçti.

1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor 1 Mayıs'ta yürürlüğe girecek doğalgaz zammı: Yüzde 25 artış bekleniyor

Bakan Bolat, açıklamasında ithalat verilerine de değindi. Şubat ayında Türkiye'nin ithalatının yüzde 8,5 azalarak 28 milyar 87 milyon dolara gerilediğini belirtti. Bu durum, ihracatın ithalatı karşılama oranını önemli ölçüde artırdı. Böylece ülkenin dış ticaret dengesi daha da güçlendi.

Ekonomimizin sağlamlığını ve dış ticaret dengesinin güçlenmeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Bolat, artan ihracatın ve kontrol altındaki ithalatın cari açığın azalmasına ve ekonomik istikrarın pekişmesine büyük katkı sağladığını dile getirdi. Bu doğrultuda, ihracatı daha da artıracak ve dış ticaret dengesini güçlendirecek politikalara odaklanacaklarını ifade etti.