Son dönemde Türk Lirası'nın hızla değer kaybetmesi, uluslararası petrol fiyatlarındaki her hareketin pompa fiyatlarına yansımasıyla sürücüler için ek maliyetler anlamına geliyor. Geçtiğimiz günlerde benzin ve motorin fiyatlarına yapılan artışların ardından şimdi de LPG fiyatlarına zam yapılacağı duyuruldu.

Yapılacak olan zamla birlikte, Çarşamba gününden itibaren geçerli olacak şekilde LPG otogaz fiyatlarına 65 kuruşluk bir artış bekleniyor. Bu artışla birlikte LPG'nin litre fiyatı 21 liraya ulaşacak.

Daha önce benzin ve motorin fiyatlarına yapılan zamlarla sürücülerin cebi zaten sıkıntılı bir süreçten geçiyordu. 16 Şubat'ta benzin fiyatlarına 1 lira 72 kuruş, 3 Şubat'ta ise motorin fiyatlarına 2 lira 56 kuruşluk zam yapılmıştı. Bu süreçte, ekonomistlerin de uyarıları dikkat çekiyor.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

Ekonomistler, akaryakıt fiyatlarındaki bu artışın devam edebileceğini ve Nisan ayında litre başına 50-60 lira seviyelerine ulaşabileceğini öngörüyor. Şeref Oğuz'un ifadelerine göre, döviz kurlarındaki dalgalanmalar ve döviz yükümlülüklerinin artması, akaryakıt fiyatlarının seyrini belirleyen önemli faktörler arasında bulunuyor.

Sürücülerin, yakıt masraflarındaki bu artışlar karşısında daha dikkatli planlama yapmaları ve tasarruf önlemleri almaları önem arz ediyor.