Ülke genelinde ekonomik yönetimdeki belirsizlikler ve döviz kurlarındaki hızlı yükseliş, Türk Lirası'nın değer kaybını tetikliyor. Özellikle dolar ve euro gibi ana döviz kurlarının Türk Lirası karşısındaki artışı, hem vatandaşları hem de tarım üreticilerini zor durumda bırakıyor.

TÜİK verilerine göre, Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Aralık ayında yüzde 58,29 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 60,28 arttı. Bu artış, tarım ürünlerinin maliyetlerindeki yükselişi gösteriyor.

Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Özellikle tezgahlardaki et fiyatlarındaki artış, vatandaşların kırmızı ete ulaşmasını zorlaştırıyor. Üretici maliyetlerindeki bu artışın en önemli sebeplerinden biri, tarım ve avcılık ürünleri ile ilgili hizmetlerin fiyatlarında yaşanan yüzde 7,28'lik artış.

TÜİK verilerine göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 5,25, balık ve diğer balıkçılık ürünleri ile su ürünleri ve balıkçılık için destekleyici hizmetlerde yüzde 5,93 artış yaşandı. Ayrıca, tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 8,98, çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 2,55 ve canlı hayvanlar ile hayvansal ürünlerde yüzde 6,02'lik artışlar kaydedildi.