Bu verilere göre, tarımsal maliyetlerdeki bu belirgin artış, sektördeki önemli bir değişikliği yansıtıyor. Endeksin bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 41,43, on iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 43,69 yükselmesi, tarım sektöründe yaşanan maliyet baskısını açıkça ortaya koyuyor.

Ana gruplarda da dikkat çekici artışlar yaşandı. Özellikle tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 2,82, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 1,47 oranında arttı. Geçen yılın aynı dönemine göre ise bu artışlar daha da belirgin hale geldi; tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 37,64, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi ise yüzde 68,87 seviyesinde bir artış kaydetti.

SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı SGK, prim borcu ödeme tarihini 26 Nisan'a kadar uzattı

Alt gruplara bakıldığında, yıllık bazda üç alt grubun düşük, sekiz alt grubun ise yüksek bir değişim gösterdiği görüldü. Gübre ve toprak geliştiriciler ile tarımsal ilaçlar, düşük artış oranlarıyla dikkat çekerken; veteriner harcamaları ve diğer mal ve hizmetler ise yüksek artış oranlarıyla öne çıktı.

Aylık bazda ise dokuz alt grubun düşük, iki alt grubun yüksek bir değişim gösterdiği belirlendi. Enerji ve yağlar ile gübre ve toprak geliştiricilerdeki azalışlar dikkat çekerken; diğer mal ve hizmetler ile hayvan yemi ise önemli artışlar kaydetti.