Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulaması başlatılacak. Bu uygulamaya göre, Merkez Bankası tarafından belirlenen kredilerin aylık yüzde 2 büyüme oranını aşan kısmı için TL cinsinden zorunlu karşılık 1 yıl süreyle bloke edilecek.

TCMB'nin ilave sıkılaşma adımlarına ilişkin duyurusunda, kredi büyüme sınırlarının etkinliğini artırmak için kredi büyümesine dayalı zorunlu karşılık uygulamasının devam edeceği vurgulandı. Bu kapsamda, TL ticari krediler için aylık büyüme sınırı yüzde 2,5'ten yüzde 2'ye indirilirken, ihtiyaç kredilerindeki sınır yüzde 3'ten yüzde 2'ye düşürüldü ve taşıt kredilerindeki sınır korundu.

Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor! Süt fiyatlarından sonra peynir ve diğer süt ürünlerine zam geliyor!

TCMB Para Politikası Kurulu'nun 22 Şubat'taki toplantısına ilişkin özetle ilgili olarak, "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Kredi büyümesi ve mevduat faizinde öngörülenin dışında gelişmeler olması durumunda parasal aktarım mekanizması desteklenecektir." açıklaması yapıldı. Bu adımlar, enflasyon görünümünde olası bozulma riskine karşı alınan tedbirlerin bir parçası olarak değerlendiriliyor.