Türkiye’deki sürekli artış gösteren yüksek enflasyon madeni paraların fiziki durumunu da yansımış durumda. Piyasada madeni para sıkıntısı yaşanırken yeni dolaşıma sokulan madeni paraların ise maliyetten dolayı ağırlığı düşürüldü. 

Madeni para arzında yaşanan sıkıntılar ve yeni üretilen 25, 50 kuruş ve 1 TL’lerin gramajlarının düşürülmesi yeni sıkıntıları da beraberinde getirdi.  Bunlardan biri de bazı yiyecek-içecek otomatlarının 25, 50 kuruş ve 1 TL’leri tanımadığı yönünde şikayetlerin artması oldu. 

Yüksek enflasyonun bir sonucu olarak piyasada yaşanan madeni bozuk para sıkıntısı yaşanmaya devam ederken yeni basılan madeni paralar ise gramajının düşürülmesiyle dikkatler kaçmıyor. 

YENİ BOZUK PARALAR BASILACAK

1 TL madeni bozuk para 8.2 gramdan 6.6 grama düşürülmüştü. 50 kuruşun gramajı ise 6.8’den 5.5 grama düşürülmüştü. Böylece madeni paraların gramajlarında yaklaşık yüzde 30’luk bir düşüş gerçekleşmiş oldu. Bu aynı zamanda üretim maliyetinde ciddi bir tasarruf oldu.

Birçok otomat gramajı düşürülmüş yeni madeni paraları tanımıyor. Cebinde yeni basılmış 1 TL ve 25 ve 50 kuruş taşıyanların bozuk parayı kontrol ederek yiyecek-içecek vb. otomatlara atması önem taşıyor. Böylece yaşanabilecek sorunların önüne geçilebilir. Öte yandan ekonomistler ise 5 TL ve 10 TL’lik madeni paraların basılmasının gündemde olduğu iddia etmeye başladı. 

500 TL VE 100 TL BANKNOTLAR ÇIKACAK MI?

Geçtiğimiz aylarda ise 500 TL banknot ile 1000 TL banknot basımı olacağı iddialar arasında yer almıştı. Öyleki yeni 500 TL banknot tasarımı ile 1000 TL banknot tasarımları ‘iddia’ olarak gündeme gelmişti. Yeniden 500 TL banknot ile 1000 TL banknot iddiasını gündeme taşıdı. Ekonomistlere göre, 500 TL banknotlar 2023 yılı içerisinde çıkacak. 1000 TL’lik banknot içinse öngörülen tarihin 2024 yılı olduğu ileri sürülüyor.

Yeni yılda emekli olacak memurlar dikkat! Yeni yılda emekli olacak memurlar dikkat!

5 TL VE 10 TL'LİK BOZUK PARA İÇİN TARİH VERİLDİ

Bununla yetinmeyen ekonomistler 1 TL madeni paraların ise artık basımının yapılmayacağı, 5 TL ve 10 TL’lik madeni paraların piyasa sürülmesinin  gündemde olduğunu ileri sürüyor.

2023’ün Temmuz ayında Ekonomist Şeref Oğuz “Hiçbir şey alamayan 5 lira yanı sıra 10 liralık kâğıt para, metale dönüşürken 1 liranın altındaki metal bozukluklar artık basılmayacak” açıklamasında bulunmuştu.

Önümüzdeki günlerde ise 500 ve 1000 TL’lik banknotlar ile ilgili gelişme yaşanabileceği ifade ediliyor fakat Merkez Bankası daha önceki açıklamalarında bu iddiaları reddetmişti.