Bakan Bolat, kamu bankalarının banka kartı komisyon oranlarını düşürme kararı aldığını ve özellikle akaryakıt harcamalarında bu oranın daha da geriye çekildiğini açıkladı.

Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor Altının kilogram fiyatı yükselişte: Yatırımcıların dikkatini çekiyor

 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen toplantıya katılan Bakan Bolat, 5 Ocak'ta gerçekleşen Bankalar Birliği toplantısında belirli taleplerin dile getirildiğini ve bu taleplere olumlu yanıt alındığını ifade etti. Kamu bankalarının aldığı kararla birlikte banka kartı komisyon oranlarının düşürülmesi, tüketicilerin banka kartıyla gerçekleştirdikleri harcamalarda önemli bir avantaj sağlayacak. Bankalararası Kart Merkezi'nin Aralık ayı verilerine göre, kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlarla yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yıla göre yüzde 116 artarak 978,3 milyar TL'ye ulaştı.

Banka kartlarıyla yapılan ödemeler ise yüzde 78 büyüdü. Özellikle banka kartlarıyla yapılan ödemelerin artması, bu kartların günlük hayatta daha fazla tercih edildiğini gösteriyor. Bakan Bolat'ın duyurusuyla birlikte, tüketiciler banka kartlarıyla yapacakları harcamalarda daha düşük komisyon oranlarıyla karşılaşacaklar. Bu da hem tüketicilerin bütçelerine olumlu yönde katkı sağlayacak hem de banka kartlarının kullanımını teşvik edecek nitelikte bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

Bolat konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"5 Ocak'ta Bankalar Birliği'yle toplantı yaptık. Onların istekleri oldu. Biz de karşı istekte bulunduk. Ve dedik ki, bu banka kartlarındaki komisyon oranlarını düşürün, akaryakıt alanındaki komisyon oranını düşürün diye. Şimdi üç kamu bankası, Ziraat Bankası Genel Müdürümüz bize bildirdi, bir karar aldılar. Banka kartındaki komisyon oranını yüzde 2,39’a düşürdüler aylık taksit olarak. Akaryakıt istasyonlarında da yüzde 2,25’e düşürdüler. Banka kartlarında, post makinelerindeki aylık ücretlendirmeyi de yüzde 50 indirim yaptılar. Hayırlı uğurlu olsun diyorum ben bu anlamda”