Baran'ın yazılı açıklamasında, enflasyonla mücadele kapsamında alınan parasal sıkılaştırma önlemleri çerçevesinde kredi kartlarına yönelik sınırlandırmaların gündeme geldiğine dikkat çekildi. Bireysel ve ticari kredi kartlarının farklılığına değinen Baran, iş dünyasının finansman aracı olarak vadeli çeki kullandığını ancak çekin kullanımında yaşanan olumsuzluklar nedeniyle tercih edilirliğinin azaldığını ifade etti.

Ticari kredi kartlarının giderek çekin yerini aldığını belirten Baran, bu kartların şirketlere sürdürülebilir ve vadeli finansman imkanı sağladığını vurguladı. Ayrıca, ticari kredi kartlarının ödeme zinciri ve ticari hayatın sürdürülebilirliği açısından kritik önem taşıdığını ve güvenilirliği konusunda genel kabul gördüğünü dile getirdi.

Başkan Baran, ticari kredi kartlarında taksit sayısının artırılmasının üretime ve ticarete olumlu etkileri olacağını belirtti. Özellikle inşaat malzemeleri sektöründe artan talebin, tüketimden ziyade inşaat üretiminden kaynaklandığını vurguladı. Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023'teki depremlerin ardından başlayan inşaat ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla talebin arttığını ifade etti.

Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor Altın ticaretinde yeni dönem başlıyor

Baran'a göre, inşaat malzemelerine olan talebi karşılamak için nakit kullanımı zorlaşmış durumda ve ticari kredi kartları bu süreçte önemli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Deprem bölgesinde normal yaşama geçiş ve konut üretiminin sürdürülebilmesi için ticari kredi kartlarıyla taksit uygulamasının devamının önemli olduğunu vurgulayan Baran, bu adımın sektöre canlılık kazandıracağını dile getirdi.